Statik var kompanzasyon sistemi tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 245069
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UZUNOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte enerjiye olan talep daha da artmıştır. Yıllardır enerji üretiminde kullanılan fosil yakıtlar artık tükenmenin eşiğine gelmiştir. Dolayısıyla sınırsız bir güce sahip yenilenebilir enerji kaynakları önem kazanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından en çok tercih edileni şüphesiz ki rüzgar enerjisidir. Rüzgar enerjisinden insanlar yıllarca farklı amaçlar için yararlanmıştır. Son yıllarda rüzgardan elektrik enerjisi üretmek çok yaygınlaşmakta ve rüzgar santrallerinin (RS) sayıları giderek artmaktadır. Ancak büyük RS'lerin elektrik enerji şebekesine bağlanması konusunda bazı sorunlar meydana gelmektedir. Bunlardan en önemlisi güç sistem kararlılığını ve insan sağlığını etkileyen gerilim dalgalanmalarıdır.Bu tez çalışmasında RS'lerin sebep olduğu veya güç sisteminde meydana gelen gerilim dalgalanmalarından dolayı hem RS'lerin hem de sistemden beslenen yüklerin etkilenmelerini azaltmak amaçlı bir araştırma yapılmıştır. Bu sorunların giderilmesine yönelik yapılan çalışmalarda FACTS cihazlarından olan SVC incelenmiş ve kompanzasyon amaçlı bir uygulaması yapılmıştır. Ayrıca gerilim regülasyonu üzerine etkilerini incelemek maksadıyla bir de simülasyon çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, energy demand have increased with the improvement of the technology. The fossil fuels that have been used for years have been almost exhausted. Hence, the sustainable renewable energy sources have drawen attentions. The most prefarably source among the renewable sources is certainly wind energy. People have drawen benefit from the various aspects of wind energy for years. Producing electrical energy from the wind energy have become widespread and the number of wind farms have been increased in last years. However, there are serious problems at the connection points between grid and wind farms. One of the most important of those problems is voltage fluctuation that affects voltage stability.In this thesis, the effects of the voltage fluctuation caused by wind farms have been investigated. In the investigations which is aimed to remove those problems, SVC that is one of the FACTS devices have been investigated and an application have been realized to compansate those effects. Moreover, a simulation has been realised to investigate the voltage regulation effect.