Biyodizel sentezi ve katkı maddelerinin araştırılması
The synthesis of biodiesel and researching the additive materials of biodiesel
- Tez No: 246174
- Danışmanlar: PROF. DR. NUREDDİN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada başlangıçta; biyodizel olarak kullanılabilen metil esterler alkali katalizörlü transesterifikasyon yöntemiyle kanola yağından elde edilmiştir. Biyodizel üretiminde; katalizör olarak NaOH, 60 ± 2º C tepkime sıcaklığı, kütlece % 20 metil alkol/ yağ oranı ve 1 saat tepkime süresi olarak belirlenmiştir.İkinci aşamada; bir tür reçine asiti olan abiyetik asit metalik yakıt katkı maddeleri sentezlemek için stokiyometrik olarak MnO2, CaO, CuO ile tepkimeye sokulmuştur. Belirlenen oranlarda her bir katkı maddesi biyodizele eklenmiştir. Sonra metalik yakıt katkı maddelerinin akma noktası, viskozite ve soğuk filtre tıkanma noktası gibi fiziksel özellikleri ve 1000?2400 devir/dakika aralığında motor performans değerleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yapılan deneysel çalışmaların sonuçlarına göre; metalik yakıt katkı maddelerinin biyodizelin fiziksel özelliklerinde motor performans değerlerine göre daha etkin iyileşmeler sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly methyl esters which can be used as biodiesel, were obtained from canola oil by alkali-catalyzed transesterification method. NaOH as a catalyst, 60±2ºC reaction temperature, 20% of methanol/ oil mass rate and 1 hour reaction time were determined at producing biodiesel.At the second part; abietic acid ,which is a kind of resinic acid, were reacted with MnO2, CaO and CuO stoichiometrically for production of metallic fuel additives. Each metallic fuel addditive determined rates was added in biodiesel. Then; effects of metallic additives on physical properties as pour point, viscosity and cold filter plug point values and engine performance values between 1000?2400 rpm were researched. According to results of experimental study, metallic fuel additives was observed more effective improvement on physical properties than engine performance of biodiesel.