Bazı schiff bazlarının metal komplekslerinin sentezi, yapılarının tayini ve DNA ile etkileşimlerinin incelenmesi
Syntheses, their structural determination and study of interaction with DNA of the metal complexes some schiff base
  1. Tez No: 246324
  2. Yazar: MUSTAFA IŞIKLAR
  3. Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. ALİ ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak kaynak [13]' e göre ''3-(p-klorobenzil)-4-(p-hidroksi-m-metoksibenzilidenamino)-1-H-1,2,4-triazol-5-on ve 3-benzil-4-(p-hidroksi-m-metoksibenzilidenamino)-1-H-1,2,4-triazol-5-on'' schiff bazlarını sentezlendik. Çalışmanın orjinal bölümünde; bu bileşiklerin geçiş metalleri ile etkileşiminden Ni+2, Cu+2 ve Co+2 komplekslerinin bazılarını sentezledik. Bu yeni komplekslerin yapılarını IR, 1H-NMR, UV ve Elementel Analiz yöntemlerini kullanarak tayin ettik.Daha sonra, bu komplekslerin ile saf DNA etkileşimlerini inceledik.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly we synthezined ``3-(p-clorobenzyle)-4-(p-hydroxy-m-methoxybenzylideneamino)-1-H-1,2,4-triazole-5-one and 3-benzyle-4-( p-hydroxy-m-methoxybenzylideneamino)-1-H-1,2,4-triazole-5-one`` compouns according to [13]. In the original part of the study we synthezined some of this Ni+2, Cu+2, Co+2 complexes via interaction of these compouns with transition metals. The structures of this new complexes were characterized using IR spectroscopy, 1H-NMR spectroscopy, UV spectroscopy and element analysis methots.End of this study, interactions of pure DNA with these complexes were studied.