On the transient analysis of transfer lines
Transfer hatlarının geçici durum analizi
  1. Tez No: 246695
  2. Yazar: GÖRKEM SARIYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Transfer hatları, literatürde seri üretim sistemleri olarak tanımlanmaktadır. Bu sistemlerde işlenmemiş parçalar, hammaddeler, sisteme dışarıdan girerler, ve sırayla seri olarak bağlanmış makinelerde işlenerek, işlenmiş çıktı olarak sistemi terkederler.Seri üretim hatları parça akışını ve üretim aşamalarının etkileşimini en basit biçimde temsil etmektedir. Bu sistemlerle ilgili geniş bir literatür bulunmaktadır. Fakat, söz konusu rassal süreç evriminin belirlenmesindekizorluk sebebiyle başarım olçütlerinin yüksek sıra momentleri kullanılarak seri üretim hatlarının geçici durum çözümlemeleri üzerinde çok çalışma yapılmamıştır.Bu tezde, seri üretim hatlarının geçici durumu incelenmektedir. Bu analizinkullanılmasıyla,kalıcı durum analizi kolaylıkla yapılabilecektir. Transfer hatlarının performansları olasılık ve istatistik teoremleri kullanılarak incelenmektedir.İşlenmiş madde,çıktı sayısı, bu çıktıların dağılımları, beklenen değerleri, ve beklenen değerden sapmaları istatistik teoremleri kullanılarak yapılmaktadır.Bu tezde önerilen yöntem, üssel dağılan aravarış ve işgörü sürelerine sahip çok parçalı sistemlere de uygulanmıştır. Bu çalışmadan çıkarılabilecek sonuçlar açıkça dile getirilmiş ve yeni araştırma noktalarına da işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A manufacturing flow line, transfer line, is defined in literature as a serial production system in which parts are worked sequentially by machines: pieces flow from the first machine, in which they are still raw parts, to the last machine where the process cycle is completed and the finished parts leave the system. In another words, a transfer line corresponds to a manufacturing system consisting of a number of work stations in series integrated into one system by a common transfer mechanism and a control system. In literature many studies have been done, and a lot of paper are published about transfer lines. However, not so manyhas been done on the stochastic behavior and the transient analysis of these systems. This thesis studies the transient and stochastic behaviour of short transfer lines ,derives the distribution of these systems, finds the number of outputs of these systems, and calculates the performance measures, such as mean and variance. Also extensions are discussed ,conclusions and directions for future work are given in the last section of the thesis.