Hemşirelerin yöneticileri tarafından mobbing davranışları ile karşılaşma durumlarının belirlenmesi
Defining the situation of mobbing experience among the nurses by their managers
  1. Tez No: 247273
  2. Yazar: CULYA ÜYE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin yöneticileri tarafından mobbing davranışları ile karşılaşma durumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış ve araştırmanın verileri İstanbul İli Anadolu bölgesinde yer alan 150 ve üzeri hemşire sayısına sahip bir özel, bir devlet ve bir üniversite hastanesinde çalışan 272 (n=272) hemşireden elde edilmiştir.Veri toplama aracı olarak Yıldırım A. ve Yıldırım D. tarafından geliştirilmiş olan ?İş yerinde psikolojik şiddet davranışları ölçme ve geliştirme? anketi kullanılmış, verilerin istatistik analizleri bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package of Social Science) for Windows 10,0 programı ile yapılmıştır.Araştırmaya katılan hemşirelerin %36,8'inin devlet hastanesinde, %55,9'unun serviste çalıştığı, %39,7'sinin Sağlık Meslek Lisesi mezunu olduğu, %42,3'ünün 29?37 yaş aralığında olduğu, %25,4'ünün 2?5 yıllık mesleki deneyime sahip olduğu, %40,4'ünün 0?1 yıldır aynı kurumda çalıştığı saptanmıştır.Hemşirelerin en yüksek oranda maruz kaldıkları mobbing davranışları olarak fiziksel şiddet uygulanması (%64), başkalarının yanında aşağılayıcı ve onur kırıcı konuşulması (%63,6), sorumlu olmadığı konularda suçlanma(%62,1), hakkında asılsız söylemlerde bulunulması (%57), ortak yapılan işlerin olumsuz sonuçlarından yalnızca kişinin sorumlu tutulması (%56,6) olduğu saptanmış. Mobbingin hemşireler üzerinde yarattığı etkilerinin en yüksek oranda, kendini stresli ve yorgun hissetme (%72,4) baş ağrılarının olması (%69,5), iş dışındaki hayatının olumsuz olarak etkilenmesi (%62,9), yapılan düşmanca davranışları hatırladığında şiddetli üzüntü duyma (%61) ve iş yerinde kimseye güvenmeme (%59,9) saptanmıştır. Hemşirelerin mobbingden kurtulmak için, daha planlı ve daha çok çalıştığı (%81,6), eleştiri almamak için işine daha çok özen gösterdiği (%79,4), uğradığım haksızlığı ilgili kişiyle yüz yüze konuşarak çözmeye çalıştığı (%74,3) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This, descriptive study is conducted to understand the situation of Mobbing expirience by their managers.The research sample comprised 272 (n=272) hospital nurses who has been working in İstanbul Asian side with a nurse capacity of minimum 150 nursing staff.Data has been collected by the ?Workplace psychologically violent behaviors? scale which is developted by Yıldırım A. and Yıldırım D. , statistical analysis made by with computer programe SPSS (Statistical Package of Social Science) for Windows 10.0.The research participants were 36,8% worked in public, 55,9% workes as a service nurse, 42,3% graduate degree of leycee, 42,3% between 29?37 years old, 25,4% between 2?5 years of work experience, 40,4% between 0?1 years of working in the same hospital.Nurses reported that, the most common mobbing behaviors are, 64,7% faced with physical violence, 63,6% having someone speak about you in a belittling and demeaning manner in the presence of others, 62,1% being blamed for things you are not responsible for, 57% having untrue things said about you, 56,6% being held responsible for negative results of work done with others. The most common mobbing reactions are, 72,4% is feeling streesed and tired, 69,5% having headaches, 62,9%, having negative affects of mobbing ın the private life, 61% feeling extremly sad when you remember the hostile behaviors towards to you, 59,9% does not trust anyone. The most common behaviors to escape for mobbing are 81,6% is working more organized and harder, is working more carefully to avoid being critized, 74,3% is trying to solve the injustice with talking face to face.