Çıkan aort elastikiyetinin koroner arter hastalığı ve şiddeti ile ilişkisi
The relationship between elasticity of ascending aorta and coronary artery disease and its severity
- Tez No: 248373
- Danışmanlar: PROF. DR. V. GÖKHAN CİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çıkan aort elastikiyetinin koroner arter hastalığı varlığında azaldığı gösterilmiştir. Ancak ekokardiyografi kullanımı ile ölçülen çıkan aort elastikiyet parametrelerinin (aortik distensibilite ve sertlik indeksi) koroner arter hastalığı şiddeti ile olan ilişkisi net değildir. Çalışmamızda, noninvazif olarak değerlendirilen çıkan aort elastikiyet parametrelerinin koroner arter hastalığı varlığı ve şiddetinin belirlenmesi için bir belirteç olup olamayacağını araştırmayı amaçladık. Ayrıca bu çalışmada, koroner arter hastalığı varlığında, koroner anjiyografiden önce rutin olarak dilaltı nitrogliserin alan hastalarda, çıkan aort elastikiyet parametreleri açısından fark olup olmayacağını da araştırmayı amaçladık.Bu çalışma koroner anjiyografi endikasyonu konulan ve koroner anjiyografiden önce rutin olarak dilaltı nitrogliserin alan, 100 koroner arter hastalığı ön tanılı hasta üzerinde yapıldı. Bu hastalardan, koroner anjiyografi sonucu koroner arter hastalığı tanısı alan 60 hasta koroner arter hastalığı grubunu, koroner arter hastalığı olmayan 40 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Noninvazif olarak çıkan aort elastikiyet parametrelerini (aortik distensibilite ve sertlik indeksi) değerlendirmek için tüm hastalarda koroner anjiyografiden hemen önce ve sonra ekokardiyografik inceleme ve kan basıncı ölçümü yapıldı. Koroner arter hastalığı şiddeti Gensini skorlaması ile değerlendirildi.Koroner arter hastalığı grubunda aortik distensibilite ile Gensini skoru arasında istatistiksel olarak sınırda anlamlı bir korelasyon mevcut iken (r=-0,255, p=0,05), sertlik indeksi ile Gensini skoru arasında korelasyon yoktu (r=0,179, p=0,172).
Özet (Çeviri)
Dicreased ascending aorta elasticity has been shown in patients with coronary artery disease. But the relationship between elasticity parameters of ascending aorta measured by echocardiography (aortic distensibility and stiffness index) and severity of coronary artery disease is unclear. In our study, we aimed to investigate whether noninvasively evaluated elasticity parameters of ascending aorta can be a marker to determine coronary artery disease presence and severity. Also in this study, we aimed to investigate whether there may be a difference in the aspect of elasticity parameters of ascending aorta in patients that received routinly sublingual nitroglycerin before coronary angiography for the suspicion of coronary artery disease.This study was achieved on 100 pre diagnosed coronary artery disease patients that had coronary angiography indication and received routinely sublingual nitroglycerin before coronary angiography. These patients were divided into groups as coronary artery disease group which consisted of 60 patients who were diagnosed with coronary artery disease and control group which consisted of 40 patients who did not have coronary artery disease according to coronary angiography results. Echocardiographic examination and blood pressure measurements were performed in all patients just before and after coronary angiography to evaluate elasticity parameters of ascending aorta (aortic distensibility and stiffness index) noninvasively. Severity of coronary artery disease was evaluated by using Gensini scoring.In coronary artery disease group, while there was a corelation close to statistical significance between aortic distensibility and Gensini score (r=-0,255, p=0,05), there was no correlation between stiffness index and Gensini score (r=0,179, p=0,172).