Elektronik ticaretin istihdama etkileri
Effects of electronic commerce on employment
- Tez No: 249222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Teknoloji, her alanda olduğu gibi, ticari alanda da yoğun olarak hayatımıza girmiştir. Yeni ekonomi olarak adlandırılan elektronik ticaret, teknolojinin ticari anlamda genişlemesi ile birlikte hayatımızın her aşamasında alışveriş yapabileceğimiz bir araç haline gelmiştir. Elektronik ticarette fiyatların normal piyasa fiyatlarına göre daha düşük olması, geleneksel ticarete göre kredi kartları ile alışverişe elektronik ticarette daha fazla olanak sağlanması, günün yirmi dört saati kesintisiz olarak alışveriş imkânının olması, hem alıcılar hem de satıcılar için vazgeçilmez bir ticaret şekline dönüşmüştür.İnternetin yaygınlaşması ile birlikte elektronik ticaret de her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Elektronik ticaret, internetin kullanımının artmasıyla birlikte herkesin alışveriş yaptığı bir ticaret haline gelmiştir. İnternet ve elektronik ticaretin ticari anlamda büyük getirisi olduğunu gören kişi ve işletmeler elektronik ticaret alanında çalışmalar başlatmışlardır. İşletmeler alışveriş ve diğer işlemler için gerekli internet sayfalarını yaparak elektronik ticaret işine girmişlerdir. Elektronik ticaret alanında yeni yeni şirketler kurulmaya başlanmıştır. Hatta bazı ülkeler de durumun öneminden hareketle, elektronik ticareti teşvik edici politikalar uygulanmaktadır.Küreselleşme sürecinde değişik ülkelerden kesintisiz olarak alışveriş yapabilme olanağı sayesinde elektronik ticarete olan rağbet artmıştır. Doğal olarak kişilerin, işletmelerin ve devletlerin elektronik ticaret sürecinde yerlerini alabilmeleri için değişik alanlarda yarış halinde olduğu gözlenmektedir.Elektronik ticaret yeni iş alanlarının açılmasına olanak sağlayarak istihdamın genişlemesinde önemli bir neden olmuştur. Çalışanların, işlerini elektronik ortamda yürütmelerine olanak sağlanması, işverenlerin ve çalışanların elektronik ortamda buluşarak görüş alışverişinde bulunmaları ve iş paylaşımını yapmaları çalışma hayatı bakımından çalışanların ortamını geleneksel ortamdan elektronik ortama kaydırmıştır.Çalışmanın amacı; her geçen gün hızla yayılan elektronik ticareti tanıtmak, değişik ülkelerin ve Türkiye'nin elektronik ticaret alanında çalışmalarını anlatmaktır. Bu bağlamda çalışma yaşamında elektronik ticaretin yerini ve önemini inceleyerek, elektronik ticaret ile ilgili yapılan projeleri anlatmak ve elektronik ticaretin istihdama etkileri ile ilgili bilgiler vermektir.
Özet (Çeviri)
As having happened in every domain, technology has also intensively placed itself in commercial life. Electronic commerce called new economy has become a tool for shopping in every level of life as a result of technological expansion in commers. Electronic commerce is an indispensable way of commerce for both customers and sellers since it has some advantages such as lower prices than conventional markets, easy credit card payment methodologies and possibilities, timeless shopping opportunity.The more internet is getting expanded, the more electronic commerce is popular. As a result of the expansion of Internet e-commerce became a tool for shopping for everyone. Individuals and institutions that realized that both Internet and electronic commerce commercially are profitable started to invest into these domains. They, building necessary web pages, started electronic commerce. Companies were founded in the domain of electronic commerce. Realizing the profound importance of electronic commerce some countries has built supporting policies for electronic commerce.Under the globalization process with the possibilty of shopping from different countries for 24 hours, electronic commerce has rapidly become popular. Naturaly, individuals, companies and the states are in competition to be dominant in electronic commerce.Providing new employment opportunities electronic commerce has helped to increase the rate of employment. Since the employees work on electronic platforms, and employer and employers meet on a virtual environment and take decision about task distribution, electronic environment is more preferable than the conventional one.The aim of this thesis is to understand electronic commerce that expand itself each single day, to observe the way of electronic commerce in various countries and Turkey. Analysing the place and importance of electronic commerce in business life, it is found out its contribution to employment rate and employablity.