Paulo Freıre ve Ivan Illıch'in eğitim anlayışları ekseninde radikal eğitim eleştirisi üzerine bir araştırma
A research on the criticism of radical education from the perspective of Paulo Freire?s and Ivan Illich?s educational understandings
- Tez No: 249597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEMLİHA COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Eğitim bireyin yaşamında önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle eğitimin her yönüyle bilinmesi ve irdelenmesi gerekir. Eğitimin her yönüyle ortaya konulması, demokratik ve birey merkezli bir eğitim düşüncesinin oluşmasına yol açar. Bunun için eleştirel bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı radikal eğitim anlayışı ve onun ortaya koyduğu eleştirel pedagoji çerçevesinde ele almak mümkündür. Radikal eğitim, problem temelli bir mekanizmadır. Radikal eğitim anlayışını, eleştirel düşünürlerin görüşleri oluşturur. Bu çalışmada radikal eğitim anlayışının temel sorunları ve radikal eğitime katkısı olan Paulo Freire ve Ivan Illich'in görüşleri ele alınmıştır. Eğitim temelinde bireyin özgürlüğüne ve toplumun demokratikleşmesine engel olan pratikler üzerinde duran bu eleştirel düşünürlerin görüşleri, radikal eğitim anlayışına katkı sunması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Education has an important place in individual?s life. That?s why, education is needed to be known and investigated from all its aspects. The fact that education is studied from all its aspects leads to the emergence of an individual and democratic centered education thought. For this reason, a critical approach is needed. It?s possible to deal with this need in the framework of radical education thought and in the framework in te critical pedagogy. Radical pedagogy is a problem-based mechanism. Radical education thoughts are comprised of critical thinkers? views. In this study basic problems of radical education and Paulo Freire and Ivan Illich?s views that contributed to radical education were investigated. The views of these critical thinkers are important, who objected practices that prevent individual freedom and democratization of society.