Documentation of Necatibey Boulevard in İzmir with close range digital photogrammetry
İzmir Necatibey Bulvarı?nın yakın erimli dijital fotogrametri ile belgelenmesi
  1. Tez No: 251092
  2. Yazar: GAMZE SAYGI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE HAMAMCIOĞLU TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Koruma disiplini çerçevesinde gerçekleştirilen bu çalışma, yakın erimli dijital fotogrametrinin tekil görüntü düzeltim seçeneği kapsamında oluşturulan düzeltilmiş görüntü mozaiklerinin, tarihi sokak parçalarının belgelenmesi bağlamındaki potansiyelini araştırmaktadır. 1/200 ölçekli koruma çalışmalarının karar alma aşamasını yönlendirecek belgelerin oluşturulma sürecini destekleyici teknikleri ortaya koymak ve tarihsel bir sokak üzerinde bunları sınamak çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Tez kapsamında İzmir, Konak'daki Necatibey Bulvarı çalışma alanı olarak seçilmiş ve önerilen teknik sınanmıştır. Bununla birlikte geleneksel yöntemlerle sokak cephelerinin belgelenmesi ile karşılaştırma da yapılmıştır. Necatibey Bulvarı ve yakın çevresi, İzmir tarihi ticaret merkezi sınırları içerisinde olup İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 1988 yılındaki kararı ile 1. derece kentsel sit alanı ilan edilmiştir. Seçilmiş sokak kesiti gerek tarihi gerekse içerdiği özgün cephe elemanları ile değerli olmakla beraber bilinçsiz müdahale ve dönüşümlerin bulunduğu görülmüştür. Bu bağlamda, Necatibey Bulvarı'nın, Gazi Bulvarı ile Mimar Kemalettin Caddesi arasında kalan doğu cephesine dair düzeltilmiş görüntü mozaiği oluşturulmuştur. Bunun yanısıra, kronoloijik sırayı kapsayan geçmişten bugüne kadar sokak kesitinin tarihine yönelik görsel ifade dizileri ve analiz setleri üretilmiştir.. Diğer bir deyişle, sokağın tarihi değişim ve dönüşümleri değerlendirilmiştir. Bu çalışma kapsamında geliştirilen yöntem, İzmir-Konak Belediyesi'ndeki çalışılan kentsel alandaki diğer sokakların koruma disiplini bağlamında belgelenmesi için de hızlı ve pratik olarak uygulanabilir. İki boyutlu çizim setleri ile düzeltilmiş görüntü mozaiği arasında yapılan karşılaştırma, düzeltilmiş görüntü mozaiğinin içerdiği mimari detay, renk, doku gibi özellikler ile daha gerçekçi olduğu ve zaman içerisinde oluşan değişimleri daha iyi algılandığını ortaya koymuştur. Bunların yanısıra, dijital görüntü mozaikleri çeşitli veritabanlarına girdi oluşturması nedeniyle de elverişli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explores a methodology for documentation and visualization of historic streetscapes in the context of preservation discipline, and focuses on the potential of rectified image mosaics within the context of single image rectification option of close range digital photogrammetry. Necatibey Boulevard which is situated in the urban retail core of İzmir, is selected as the case study of this thesis for testing the proposed methodology. Comparison with conventional ways of documenting historical street facades is also provided. The selected streetscape and its surrounding consist of commercial buildings dating 1920s, and then 1950s onwards. Especially the ones constructed in 1920s are valuable with their architectural characteristics; however, some alterations and conversions are identified on the facades because of the unconscious usage and the change of the lifestyles. Documenting the street facades of this mentioned urban site is a prerequisite for taking preservation decisions. Within the objective of the thesis, rectified image mosaic showing the present conditions of the Necatibey Boulevard and thematic representations prior to conservation decisions are produced. The produced methodology can be easily applied for documentation of historic facade series prior to conservation decisions of street rehabilitation projects. The comparison of the rectified image mosaic with 2D elevation have pointed out that the former is a realistic way for the representation of architectural details, colors and textures. The changes of the street in time are also better perceived. Moreover, the production of the digital image mosaics of the historic street facades can also be useful for production of urban databases.