2003-2007 döneminde trafik kazalarını etkileyen risk faktörlerinin belirlenmesi üzerine bir uygulama: Sivas-Kayseri-Yozgat örneği
An implementation of the risk factors that effects the traffic accidents in between the years of 2003-2007: A survey sivas-kayseri-yozgat
  1. Tez No: 254369
  2. Yazar: ABDUL KADİR BEĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. MAHMUT KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, İstatistik, İşletme, Accidents, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin üç önemli illerinden olan Kayseri, Sivas ve Yozgat'ta 2003-2007 döneminde il sınırları içinde meydana gelen trafik kazalarının analizi yapılmıştır. Bu amaçla her ilden yaklaşık 700'er adet olmak üzere toplam 2130'a yakın kaza tutanakları incelenmiştir. Çalışmanın daha sağlıklı olması için kaza tutanaklarındaki tüm veriler (anket tarzında hazırlanmış) düzenli bir şeklide bilgisayar ortamına aktarılmış ve bu veriler değerlendirilmiştir. Kazaya sebep olan faktörler tek tek ele alınarak incelenmiştir. Bu verilerde kazaya karışan sürücü, yolcu, araç ve aracın niteliği yol ve çevre ile ilgili geniş ve detaylı bilgi yer almaktadır. Daha sonra derlenen bu bilgiler istatistiki olarak analiz edilmiş ve son olarak öngörülerde ve tahminlerde bulunmak maksadı ile Logistik regresyon tekniği uygulanarak bir dizi sonuç elde edilmiştir.Çalışmanın içeriği kısaca aşağıdaki şekilde özetlenebilir. Birinci kısımda trafik kavramı ve Türkiye'de trafik mevzuatı ve uygulamalarını kapsamaktadır. Trafik kazalarının seyri, taşıt sayısı bu başlık altında ele alınmıştır.İkinci kısımda Türkiye'deki trafik durumu, kazaların nedenleri ve kazalarla ilgili demografik bilgiler bu başlık altında yer almaktadır. Ayrıca aynı başlık altında dünya trafik güvenliği ile ilgili veriler ele alınmaktadır. Türkiye'nin yakın ilişkide olduğu Avrupa Birliği ülkelerindeki trafik kazaları ve trafikle ilgili sorunlar Türkiye ile kıyaslanarak ele alınmıştır.Son kısımda Türkiye'deki trafik kazalarının analizleri başta açıklanan anket verileri değerlendirilerek ele alınmıştır. Bu verilerden yola çıkılarak istatistiki tablolar türetilmiş ve ekonometrik analizler geliştirilmiştir. Son olarak tarihsel veriler kullanılarak Türkiye'deki trafik kazarının tahmini ve öngörüsü ile ilgili analizler yapılmış ve gerekli değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we worked on the traffic accidents in the territories of the three important cities ( Kayseri, Sivas, Yozgat) of Turkey in between the years of 2003 and 2007. For this purpose from each city approximately seven hundreds of traffic accident reports, sums up to two thousands and one hundred thirty accident reports, were observed. To increase the validity of the work, all the data of accident reports were computerized. Each of the factors which caused the accidents were observed specifically. In the data, there are some detailed informations about drivers, passengers, properties of the vehicles, and the conditions of the roadways and their environments. All these datas analyzied and we made some forecastings based on this information by using logistic regression technique.This study includes three main topics. In first, the mean of the traffic, and the procedure and implementation of traffic in Turkey are analyzied. In second, compositions of the traffic, the causes of the accidents, the demographic informations of the people related to the accidents are mainly worked on. In addition to that, world traffic safety datas are taken under consideration. Moreover, the causes of the traffic accidents in EU( Europe Union) are observed and compared with to the related ones in Turkey. Finally, all the informations and the datas gathered are analzied and statistical tables are made and from that econometric analysis are provided. At the end, some forecastings and projections are made for the traffic accidents in Turkey.