Domates (Lycopersicum esculentum)'te fusarium kök çürüklüğüne dayanıklı hatların DNA markörleri kullanılarak taranması
Screening of tomato lines (Lycopersicon esculentum) resistant to fusarium root rot with DNA markers
  1. Tez No: 255148
  2. Yazar: CENGİZ AKKALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN TANYOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Genetik, Bioengineering, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fusarium hastalıkları tüm dünyada domates üretimini en çok zarara uğratan salgınlardandır. Bu hastalığa dayanıklı çeşit geliştirme alınabilecek en iyi tedbirlerden biridir. Dayanıklı çeşit geliştirmede ise klasik ıslah teknikleri yerine moleküler markör destekli seleksiyon tekniklerinin kullanılması daha hızlı, etkin ve ucuz sonuçlar getirecektir.Bu tez çalışmasında RAPD ve CAPS markörleri kullanılarak Frl ve I-2 dayanıklılık genlerinin varlığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre taranan 288 bireyden 66 tanesi (%22,9) homozigot dayanıklı, 95 tanesi (%32,9) heterozigot dayanıklı ve 127 tanesi (%44,1) homozigot dayanıksızdır. Sonuç olarak bu tez kapsamında elde edilen bilgilerin ışığında ileriki çeşit geliştirme çalışmaları için doğru bitkiler seçilerek melezlemeler yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Fusarium diseases constitute most of the loss in tomato production worldwide, because it spread on all geographic fields that it is so hard to find a place without Fusarium infestation. Thus, the best way to produce tomato is developing resistant cultivars against Fusarium species. In cultivar developing molecular marker assisted techniques took place of high cost and time consuming traditional breeding techniques.In this study RAPD and CAPS markers were used to screen tomato (Lycopersicon esculentum) lines against resistance genes Frl and I-2. Results showed that out of 288 plants, 66 (22,9%) were homozygous resistant, 95 (32,9%) were heterozygous resistant and 127 (44,1%) were homozygous susceptible. Under the light of this information, the upcoming cultivar development studies will be carried out.