Enhancing posterior pelvic tilt exercise by motivation inducing feedback to the patient
Posterior pelvik tilt egzersizinin daha verimli hale getirilebilmesi için görsel geri bildirim sağlanması
- Tez No: 255338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BUĞRA KOKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısmanın amacı posterior pelvik tilt egzersizi yapan hastanın, egzersizin etkinligini görsel bir geribildirim mekanizmasıyla degerlendirebilecegi ve arttırabilecegi bir düzenek gelistirmektir.Bel agrısının yasam boyu prevalansı % 60 ? 90 arasındadır. Diger bir deyisle hemen herkes, yasamlarının bir döneminde bel agrısı sorunu ile karsılasmaktadır. Özellikle bu agrılara en sık neden olan mekanik bel sorunları için hem tedavi edici, hem de koruyucu etkinligi olan egzersizler tedavi basamakları içerisinde çok önemli bir yer tutmaktadır.Postür bozuklugu sonucunda mekanik kökenli bel agrısı sorunu yasayan kisilerde en önemli sorun, karın ve bel kaslarındaki güçsüzlük olup, posterior pelvik tilt egzersizi bu sorunu gidermede basvurulan etkili egzersiz tiplerinden biridir. Ayakta ya dayatarak uygulanabilen posterior pelvik tilt egzersizi hastalara genellikle ev egzersiz programı seklinde önerilmektedir. Ancak birçok hasta egzersiz egitimindeki yetersizlik ve kontrol eksikligi nedeniyle egzersizlerini etkin bir sekilde uygulamamaktadırlar.Posterior pelvik tilt egzersizinde hastanın lomber bölgesindeki lordozu düzlestirerek zemine olabildigince basınç uygulaması istenmekte ve egzersiz etkinliginin de bu basınçla orantılı olarak arttıgı düsünülmektedir. Bu basıncın niceliginin ölçülmesi vebu bilginin hasta için eglenceli olabilecek görsel bir geribildirim biçimine dönüstürülmesinin hastanın motivasyonunu, dolayısıyla egzersizin kalitesini arttıracagı düsünülmektedir.Bu düzenekte hastanın belinin altına yerlestirilen üç adet alıcı yardımıyla basınç degisiklikleri tayin edildi ve hastaya verilen geribildirim aracıyla dogru hareket pekistirilmistir. Böylelikle bu düzenek sayesinde egzersiz egitimi kolaylasmıs veegzersizin kalitesi iyilestirilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a set-up that can be used by patients performing posterior pelvic tilt exercises to assess and improve the effectiveness of the exercise by visual feedbacks.Lifetime of low back pain prevalence is between %60 and %90. In other words almost everyone encounters the problem of low back pain sometime during their life. Therapeutic and protective exercises are the most important components of treatmentfor the low back pain.People who have mechanical based low back pain due to postural disorders, have weakness of abdominal and back muscles. Posterior pelvic tilt exercises are one of the effective types of exercises to solve this problem. These can be done standingagainst a wall or lying on a surface. These exercises are advised to patients generally as home exercise programs. However most patients cannot do their exercises effectively due to lack of training and control.In posterior pelvic tilt exercise, the patient is asked to straighten his/her lumbar lordosis and exert as much pressure as possible to the surface he/she is lying on. It is believed that the efficiency of the exercise is correlated with the amount of this pressure. Entertaining visual feedback may increase patient?s motivation and consequently quality of the exercise.In this experimental set-up, pressure variations were determined by three receivers which were placed under the back of the patient to provide feedback for proper posterior pelvic tilt exercises. By means of this experimental set-up training for theseexercises was achieved easily and the quality of exercises was improved.