Applications of plasmon enhanced emission and absorption
Plasmon arttırımlı ışınım ve emilim uygulamaları
- Tez No: 255968
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇIRACI, YRD. DOÇ. DR. AYKUTLU DANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Plazmon polariton terimi iletkenlerdeki plazma elektronik salınımlarıyla çiftlenmiş elektromanyetik dalga modlarını tanımlamak için kullanılmaktadır. Yüzey plazmon rezonansları son yirmi 30 yilda nanofotonikten ve biyolojik algılamaya kadar birçok alanda geniş merak uyandırmıstır. Bu tezde, plazmon modlarını destekleyen metal yüzeylerin sebep oldugu ışınım ve emilim arttıtrımı lokal elektromanyetik mod yoğunluğuna göre incleledik. Serbest uzay elektromanyetik modlarını, plazmon modlarına çiftleyen değişik uyarılma mekanizmalarını teorik ve deneysel olarak inceledik. Dipollerdeki ışınım ve emilim plazmonik yapıların lokal mod yoğunluğu ve alan arttrımına bağlı olarak çeşitli oryantasyondaki ve plazmonik yapıların değişik yerlerindeki dipollerle inceledik. Kırınım ağına çiftlenmiş plazmon rezonansları RCWA ve FDTD metodlarıyla incelenmiştir. Rhodamine 6G boyasının emilim ve ışınım arttırımı plazmonikyapılarda deneysel olarak gösterilmiştir.Ayrıca konfokal raman mikroskobu florasans karakterizasyounda kullanılmıştır. Teorik sonuçşar ve deneysel sonuçlar birbirini destekler niteliktedir. Ayrıca boya moleküllerinin ışınımının plazmonik kırınım ağı yapılarında yöne bağımlılığı gösterilmiştir. Plazmon arttırımlı ışınım ve emilim uygulama alanları olaraksa, çok hassas emilim spektroskopisi, ince film güneş pillerinde performans arttırımı ve ışıyan yoğunlaştırıcılar olarak gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
The term plasmon-polariton is used to describe coupled modes of electromagnetic waves with electronic plasma oscillations in conductors. Surface plasmon resonances have found profound interest over the last few decades in multiple fields ranging from nanophotonics to biological sensing. In this thesis, we study enhancement of absorption and emission of radiation due to the presence of a modified local electromagnetic mode density within the vicinity of metallic surfaces supporting plasmon modes. Various coupling schemes of free-space electromagnetic modes to plasmon modes are investigated theoretically and experimentally. Local mode densities and field enhancements due to plasmon modes in planarstructures, gratings and optical antennas have been studied in their relation to the absorption and emission enhancement of dipoles positioned in various orientations and locations with respect to structures displaying plasmonic effects. Particularly, grating coupled plasmon resonances were analysed using Rigorously Coupled Wave Analysis and Finite Difference Time domain methods. Experimental demonstrations of absorption and emission enhancement of dielectric layers containing Rhodamine 6G on various plasmonic structures are given. Confocal Raman microscopy was used in characterization of fabricated structures. It is seen that the experimental measurements are in good agreement with theoretical predictions. Direction dependent luminescence enhancement is observed with dye molecules on grating structures. Potential applications of plasmon enhanced absorption and emission include high sensitivity absorption spectroscopy, performance enhancement in thin film solar cells and luminescent concentrators.