Terbiyum ile katkılanmış Mg2SiO4 dozimetrik materyalinin lüminesans özelliklerinin incelenmesi
Investigation of luminescence properties of terbium doped Mg2SiO4 dosimeteric material
  1. Tez No: 256024
  2. Yazar: TİMUÇİN GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY KARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada termolüminesans dozimetre olarak kullanılması amacıyla hazırlanmış Mg2SiO4:Tb malzemesinin çeşitli lüminesans özellikleri TL, OSL, PTTL ve optiksel ağartma açısından incelenmiştir. Buna ek olarak termolüminesans kinetik parametreleri hesaplanarak daha önceki çalışmalarda bulunan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Mg2SiO4:Tb malzemesinin OSL doz yanıt eğrisinin lineer özellik gösterdiği belirlenmiştir.Dozimetre üzerine 370 nm dalgaboyundaki LED ışık, 311 nm dalgaboyundaki UVB ışık ve 254 nm dalgaboyundaki UVC ışık etkileri elde edilmiş ve PTTL mekanizması araştırılmıştır. Böylece malzemenin enerji-band yapısı hakkında daha fazla bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. 370 nm dalgaboylu ışıkla optiksel ağartma deneyleri yapılarak malzemenin OSL doz ölçümünde kullanılabileceği gösterilmiştir. TMAKSİMUM - TDURDURMA grafiğinden seçilen olası pik sıcaklıkları ile bilgisayar programı yardımıyla ana dozimetrik pik çözümlenmiş ve ışıma eğrisi 7 farklı pik ile temsil edilmiştir. Çözümlenmiş ana pikin sıcaklığı 195 0C olarak belirlenmiştir. Bunun ardından, kinetik parametreler üç nokta yöntemi ve Lushchik' in pik şekli yöntemi ile hesaplanmıştır. Mg2SiO4:Tb malzemesinin ana dozimetrik pikinin ikinci derece kinetiklere uyduğu ve aktivasyon enerjisinin de yaklaşık 1.08 eV olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, various luminescence properties of Mg2SiO4:Tb material to use as a thermoluminescence dosimeter were investigated in terms of TL, OSL, PTTL and optical bleaching. Additionally, thermoluminescence kinetic parameters were calculated and compared to previous studies. It was found out that OSL dose response of Mg2SiO4:Tb material showed linear feature.Effects of 370 nm blue LED light, 311 nm UVB and 254 nm UVC light on the material were obtained and PTTL mechanism was investigated. Thus, it was aimed to gather more knowledge about energy-band structure. It was shown that the material could be used for OSL dose measurement by experimenting on optical bleaching with 370 nm blue LED light. Main dosimetric peak was deconvoluted with computer program by means of chosen from TMAXIMUM - TSTOP graphic and glow curve was represented with 7 different peaks. Deconvoluted main peak temperature was identified at 195 0C. Subsequently, kinetic paramaters were calculated with three point method and Lushchik?s peak shape method. It was estimated that main dosimetric peak of Mg2SiO4:Tb material obeyed second order kinetics and activation energy was about 1.08 eV.