Farklı derece-gün bölgeleri için yalıtım probleminin incelenmesi
Investigation of insulation problem for zones of different degree-days
  1. Tez No: 256496
  2. Yazar: METİN TOLUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BAYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gelişen teknoloji ve sanayi ile enerjiye olan ihtiyaç sürekli olarak artmaktadır. Enerji ihtiyacı tüm ülkelerin en önemli sorunlarının başında gelmektedir. Artan enerji ihtiyacı çevre sorunlarının artışına da neden olmaktadır. Enerjinin daha verimli kullanılması tüm ülkelerin enerji politikalarının başında gelmektedir.Enerjinin büyük kısmını iyi yalıtılmayan binaları ısıtmaya çalışırken kaybederiz. Bu ısı kayıplarını önlemek için en iyi çözüm planlı bir yalıtım yapmaktır. Binalara doğru şekilde bir yalıtım yapılmadığı için, binaların dış duvarlarından ısıtma ve soğutma için kullanılan enerjinin büyük bir kısmı kaybedilir. Yalıtımın kullanılacak yakıt, bina duvarı ve iklim tipine uygun olarak seçilmesi ve uygulanması önemlidir.Binaların ısıtılması ve soğultulması için gerekli olan enerji ihtiyacının azaltılması ve ısı kayıplarını en aza indirmek için yalıtım kalınlığı arttırılmalıdır. Yalıtım kalınlığını arttırmak yalıtım maliyetini arttırır, ancak diğer taraftan enerji kaybını azaltacağı için ısınma ve soğutma için gerekli olan enerji maliyetini düşürmektedir.Bu çalışmada, yalıtım problemi Türkiye'deki dört derece-gün bölgesinden seçilen birer şehir dikkate alınarak incelenmiştir. Bina dış duvarlarına dıştan yalıtım yapıldığı ve üç farklı yalıtım malzemesi kullanıldığı düşünülmüştür. Toplam maliyet, yıllık tasarruf miktarları ve geri ödeme süreleri farklı yalıtım malzemeleri için hesaplanarak seçilen dört il için elde edilen grafikler ile yalıtım analizi yapılmıştır. Binanın dış duvarlarında kullanılan yalıtım malzemesinin optimum kalınlığı hesaplanırken, yıllık enerji miktarı Derece-Gün yöntemi ile, yıllık enerji maliyeti ise Ömür Maliyet Analizi ile yapılmıştır.Çalışma sonunda, bina dış duvarlarına yapılan optimum yalıtım kalınlığının derece-gün sayısı, duvar tipi, kullanılan yalıtım malzemesine göre değiştiği hesaplanmıştır. Binanın bulunduğu derece-gün bölgesi, yakıt tipi ve yalıtım malzemesine en uygun optimum yalıtım kalınlığının hesaplanmasının, enerjinin korunması ve geri ödeme sürelerinin düşürülmesi için önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for energy is increasing constantly with improving technology and industry. The need for energy is at the beginning of the most important issues of countries. Increasing energy demand also causes environmental problems. More efficient use of energy for all countries comes at the head of energy policy.While we are trying to heat buildings that is not well insulated, we lose most of energy. This is the best solution to prevent heat loss is to make a planned isolation. Since the right insulation is not done, a large part of the energy required for building is lost from the outer walls. Selection of insulation material must be done correctly according to the building wall, climate and fuel types.To minimize heat lost, from heating and cooling of buildings, insulation thickness must be increased to reduce energy demand. If the insulation thickness increases, the cost of insulation increases, too, on the other hand to reduce energy loss is necessary for a lower cost of heating and cooling.In this study, the isolation problem is investigated by choosing one of the four degree-days regions in Turkey. It is considered that they are insulated on external side by using three different insulation materials. Total cost, the amount of annual savings and payback periods calculated for different wall and insulation materials obtained for the selected four provinces graphic analysis. Outer wall of the building insulation materials used in calculating the optimum thickness of the annual amount of energy with degree-day method, the annual energy costs of was done by the life cost analysis.At the conclusion of this study, the building to the outside walls of the optimum insulation thickness the number of degree-day, wall type, depending on the insulation material was calculated. It is concluded that the zones of degree-days, fuel type and the most suitable insulation material are important for energy conservation and lowering of the payback period.