İlköğretim 6. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan sevgi temasının değerler eğitimi açısından incelenmesi
The study of affection theme in terms of moral education that joins in 6th grade Turkish course books
  1. Tez No: 257355
  2. Yazar: ŞEBNEM AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmada, iki farklı yayınevine ait, öğrenci ders ve öğrenci çalışma kitabını içeren 6. Sınıf Türkçe Öğretmen Kılavuz Kitaplarında yer alan sevgi temasının hedefler, kazanımlar ve etkinlikler bakımından değerler eğitimine uygunluğu incelenmiştir.İncelenen her iki kitabın, sevgi temasındaki hedef ve kazanımlarının, dil ve zihin becerilerini karşıladığı ama değer ve tutumlar konusunda özel amaçları karşılamadığı tespit edilmiştir. Dil becerileri ve metni analiz etmeye dönük kazanımlar yazılırken doğrudan sevgi değeri ile ilgili kazanımın bulunmadığı görülmüştür. Sevgi temalarında, genel olarak değer kazandırmaya dönük etkinlikler, dil becerisi ve metin çözümlemesine dönük etkinliklerden etkinliklerden daha azdır. Her iki Türkçe ders kitabının da duyuşsal yönden öğrenciyi geliştirecek drama, rol yapma, empati etkinlikleri, tartışma, işbirlikçi öğrenme, örnek olay, eğitsel oyun, gezi-gözlem türünden yöntem ve tekniklere daha çok ağırlık vermesi gerektiği belirlenmiştir.Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde tümevarım analiz yöntemi esas alınmıştır. Elde edilen bulgulara dayanılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study we investigated the aims, target acquisition and activities of the theme of love in terms of compliance to values education in sixth class Turkish teacher Guidebooks which includ the student lesson and student workbooks and published by Ministry of Education and Koza Press. The two books reviewed here, aims and the target acquisitions of the love theme about meets the language and mental skills, but does not meet specific objectives have been identified on values and attitudes. Language skills and to analyze the text looking for gains of writing directly related to acquisition of affection was not found.Student-centered activities, usually lower then text-centered activities in the theme of love. In both of the books, the affective aspect of the students will develop drama, role play, empathy, events, discussion, collaborative learning, case studies, educational game, by type of trip-observation methods and techniques to put more emphasis should have been determined.Screening model was used as qualitative research methodin this study. The method of data analysis was inductive in resolving and suggestions were given based on the findings.