Bolu ili Seben ilçesi ağzı
The dialect of Seben county of the province Bolu
- Tez No: 257727
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN PEKACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu tez Bolu'nun Seben ilçesinin coğrafi durumunu, kısa tarihini ve dil özelliklerini içermektedir. Tezin sonunda yer alan sözlük bölümünde ise Seben ağzında kullanılan kelimeler ve anlamları yer almaktadır.Çalışmamız, ?Giriş?, ?Ses Bilgisi?, ?Şekil Bilgisi?, ?Sonuç?, ?Metinler? ve ?Sözlük? bölümlerinden oluşmaktadır.Çalışmamızın giriş kısmında, Seben hakkında genel bilgiler bulunmaktadır. Seben ilçesinin haritası, coğrafi durumu, , iklimi, ekonomisi ve tarihi ile ilgili bilgiler bu bölümde yer almaktadır.Ses Bilgisi bölümünde, Seben'den derlediğimiz metinlerde yazı dilinden farklı olarak tespit ettiğimiz ünlüler ve ünsüzler yer almaktadır. Bunların özelliklerinin ayrıntılı biçimde incelenmesi ve ünlü ve ünsüzlerle ilgili ses olayları da yine bu bölümde bulunmaktadır.Şekil Bilgisi bölümünde; Seben ağzındaki isimler, zamirler, sıfatlar, fiiller, zarflar ve edatlar özellikleriyle birlikte ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Tezimizin inceleme bölümlerini ses bilgisi ve şekil bilgisi oluşturmaktadır.Sonuç bölümünde, Seben ağzının tespit ettiğimiz özellikleri maddeler hâlinde sıralanmıştır. Çalışmamız sırasında yararlandığımız kaynakların künyeleri Kaynakça bölümünde yer almaktadır.Metinler bölümünde; Seben bölgesinden derlediğimiz ve yazıya aktardığımız, çalışmamıza kaynaklık eden metinler bulunmaktadır.Sözlük bölümünde ise yazı dilinde kullanılmayan veya ses olayları nedeniyle zor anlaşılabileceğini tahmin ettiğimiz kelimeler ve bunların anlamları yer almaktadır.Anahtar Sözcükler1. Seben2. Ağız3. Türk Dili4. Türkçe5. Derleme
Özet (Çeviri)
This thesis comprises the geographical situation, a brief history and the linguistic characteristics of Seben district of Bolu. In the `Glossary? section at the end of the thesis, the words used in Seben dialect and their meanings are given.Our study consists of the ?Introduction?, ?Phonetics?, ?Morphology?, ?Conclusion?, ?Texts? and ?Dictionary? sections.In the `Introduction? section of our study is the general information about Seben. The geographical situation, climate, economy of Seben, the origin of the name Seben, and the historic information about the district are presented in this section.In the `Phonetics? section, the consonants and vowels we determined in the texts collected from Seben as different from the standard written language are included. The in-detail investigation of these consonants and vowels and the phonetics relating to them are also given in this section.In the `Morphology? section, the nouns, pronouns, adjectives, verbs and prepositions in Seben dialect are dealt with in detail. The examination sections of our study consist of the phonetics and morphology.In the `Conclusion? section, the determined characteristics of Seben dialect are listed item by item. The names of the sources we used in our study are given in `Bibliography? section.In the `Texts? section, the texts we have collected from Seben district and have written down, using them in our study as the source, are given.In the `Glossary? section, the words which are not used in written language and we have considered as difficult-to-understand and their meanings are given.Key Words1. Seben2. Dialect3. Turkish Language4. Turkish5. Compilation