?Uç'' larda etkileşim, esneklik ve pragmatizm: Osmanlı-Bizans örneği (1277-1402)
Interaction, flexibility and pragmatism in the uc/frontier societies: The Ottoman-Byzantine example (1277-1402)
- Tez No: 257817
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sınırlar yalnızca tarihsel bir gerçekliğin değil, aynı zamanda tarih yazımının da kavramsal bir imgesi olmuşlardır. Genellikle politik tarihin bir yansıması ve askeri gücün gösterilmesi için ideal bir çerçeve olarak görülmüşlerdir. Fakat sınırlar bundan çok daha fazlasını ifade etmektedirler. Sınırlar, birbirine dost ya da düşman sosyal guruplar arasında ekonomik, sosyal, kültürel, dini ve sanatsal alışveriş araçlarıdır. Merkezi otoriteden uzak bu alanlarda farklı inançlar ve politik görüşler bir arada yaşayabilmektedir. Sınırlar/Uçlar, göçebeler, merkezi otoriteden kaçan siyasi muhalifler, heteredoks dini gruplar ve macera arayan topluluklar için yaşamaya elverişli, etnik bakımdan da oldukça karışık yerlerdir. Bu yapı, hinterlanttaki yerleşik kültürün aksine uçlarda mistik, eklektik, kalıplaşmamış bir kültür oluşturmuştur. Böylelikle, bu bölgelerde modern tarihçilikte sınır/uç kültürü diye ifade edilen dini, politik, ekonomik ve coğrafi şartların belirlediği farklı bir hayat tarzı oluşmuştur. Bu nedenle, uc bölgelerini şekillendiren sosyo-ekonomik yapıları bu bakış açısıyla incelemek oldukça ilgi çekicidir. Bu ilgi, bugün artık akademik bir alan olarak da kabul edilen sınır çalışmalarını da bereberinde getirmiştir.Bu çalışma, Osmanlı-Bizans sınırında siyaset, toplumsal yapı ve kültürel hayatı sınır tipolojisi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Etkileşim, esneklik ve pragmatizm bu çerçevede ele alınmıştır.Anahtar SözcüklerUç/Sınır, Uç Kültürü, Uç Toplumu, Esneklik, Pragmatizm, Sınır Çalışmaları
Özet (Çeviri)
Frontiers are not only the historical reality that they represent, but also the conceptual images that historiography portrays. Generally, frontiers have been seen to be a reflection of political history and as the ideal framework for the indication of military power. But, frontiers have much more meaning than that. They are mechanism for economic, social, cultural, religious and artistic exchanges between social groups, whether they are friend or foe. As regions distant from centers of governmental control and ideological orthodoxy, groups with different political and social affiliations could live in together. Society in the marches included highly mobile nomads, refugees from central authority, heterodox elements, adventurers, and jobless immigrants. In contrast to the highly developed conservative civilization of the hinterland, frontier regions are the center of mysticism, tolerance, flexibility, heterodox beliefs, and romantic legends. The society living in frontier regions usually acquire a special idiosyncrasy within the frontier. Thus, in these areas, religious, political, economic and geographical conditions that determine different style of life, called frontier/uc culture by modern scholarship, has emerged. Therefore, it is extremely interesting to study frontiers from the point of view of the social and economic structures that shape them. This interest has brought about frontier studies accepted as an academic discipline.Present study, according to frontier typology, aims to study, politics, social structure and cultural life in the Ottoman-Byzantine frontier. Interaction, flexibility and pragmatism are discused in this framework.Key WordsUc/Frontier, Frontier Culture, Frontier Society, Flexibility, Pragmatism, Frontier Studies