Aile şirketlerinde örgütsel sosyalizasyon ve örgüt kültürünün öneminin analizi: Eczacıbaşı ve Hacı Bekir'in karşılaştırması
The analysis of the importance of organizational socialization and organizational culture in family owned companies: Comparison of Hacı Bekir and Eczacibaşı
  1. Tez No: 257838
  2. Yazar: ÖZER FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.DEMET ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Aile şirketlerinde kurumsallaşma üzerine birçok araştırma yapılmasına rağmen; örgütsel sosyalizasyonun kurumsallaşma ve örgüt kültürü üzerindeki etkisi, bürokratik ve postmodern bağlamda fazlaca incelenen bir konu olmamıştır. Bu bağlamda, Türkiye'nin ilk aile şirketi olan Hacı Bekir Lokum ve Şekerli Mamüller Sanayi A.Ş. ile Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından Eczacıbaşı Holding karşılaştırılmıştır.Karşılaştırma gerçekleştirilirken alınan temel kriterler; aile şirketi yapıları, kurumsallaşma düzeyleri, örgüt kültürü yapıları, örgütsel sosyalizasyon düzeyleri ve postmodern yönetim ya da bürokratik yönetim anlamındaki seviyeleridir. Aile şirketi yapıları, kurumsallaşma düzeyleri ve örgüt kültürü yapılarında yapılan kıyaslamalar da birçok teorisyenin görüş ve fikirlerinden yararlanılmıştır. Örgütsel sosyalizasyon karşılaştırmalarında ise Edgar Schien ve Van Maanen'in ?örgütsel sosyalizasyon teorisi? temel alınırken; yönetim prensipleri ise Foucault'nun organizasyonlar ile ilgili değerlendirmeleri, Weber'in bürokrasi anlayışı ve modern bürokrasi kavramlarının temelinde karşılaştırılmıştır.Çalışmanın sonucunda, farklı kurumsallaşma düzeylerine ve farklı örgütsel sosyalizasyon süreçlerine sahip aile şirketleri olan Eczacıbaşı ve Hacı Bekir'in postmodern yönetim ve bürokratik yönetim unsurları anlamında ortak ve ayrışan yönleri olduğunu; aile şirketlerinin devamlılığının her kurumun kendi iç dinamiklerinin dış çevreye olan dengesine bağlı olarak devam ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Analysis of the Importance of Organizational Socialization and Organizational Culture in Family Owned Companies: Comparison of Hacı Bekir and Eczacıbaşı, Master?s Thesis, Ankara, 2010Although lots of researches made about the institutionalization in family owned companies; the effect of organizational culture and occupational socialization linked to postmodernism and bureaucracy has not been analyzed. In this context, the first family owned company in Turkey ?Hacı Bekir Lokum ve Şekerli Mamüller Sanayi A.Ş.? and one of the biggest industrial corporation ?Eczacıbaşı Holding? have been compared.The basic criterias for comparing two companies were their family business structures, institutionalization levels, structure of their organizational cultures and level of their management styles in terms of postmodernity and bureaucracy. A lot of theories and opinions used in terms of family-owned company structures, levels of institutionalization and structure of organizations for comparing two companies. However, for comparing concerning organizational socialization the theory of Edgar Schein and Van Maanen used. Additionally, their principles on management have been evaluated by using the critics of Foucault, bureaucracy perspective of Weber and modern bureaucracy.The results of this study shows that, there are similar and divergent aspects exist about the postmodern and bureaucratic management components of Hacı Bekir and Eczacıbaşı that they have different institutionalism and organizational socialization levels, as well. It is also concluded that the continuity of their family owned business depending on the balance of their internal dynamics and external environment.