Liderlik ve duygusal zeka
Leadership and emotional intelligence
  1. Tez No: 258369
  2. Yazar: YUSUF TUNA ÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde bireylerin hem kişisel ilişkilerde hem de iş ilişkilerinde yüksek bir Duygusal Zekâ'ya sahip olmalarının ve Duygusal Zekâ yeterliliklerini etkili bir şekilde kullanabilmelerinin önemi daha çok vurgulanmaktadır. Duygusal Zekâ, kişinin kendi duygularını ve diğer insanların hissettiklerini algılayabilme, anlayabilme, duygularını kullanarak motive edebilme ve yönlendirebilme becerisidir. Liderlikte yüksek bir Duygusal Zekâ, sürekli bir değişim içinde olan günümüz örgütlerinde; sorun çözme, çalışan tatmini ve motivasyonu, verimlilik ve kâr gibi alanlarda daha yüksek bir başarı anlamına gelmektedir. Bu çalışmada ?Liderlik?, ?Duygusal Zekâ? ve ?İş Hayatında Duygusal Zekâ? konuları incelenmektedir. Sonuç olarak, toplam 215 çalışan üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmanın bulguları Kamu ve Özel sektörde lider ve yöneticilerin duygusal zekâsının alt düzeydeki personele göre daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca çalışanların duygusal zekaları ile onların genel mutluluk, iş tatmini ve motivasyon düzeyleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif korelasyon saptanmıştır.Anahtar SözcüklerLiderlik, Duygusal Zekâ, Yönetim, Örgüt
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of ?having a high Emotional Intelligence and using it effectively in personal and business relationships? is being emphasized more and more. Emotional Intelligence is the ability to recognize and understand one?s own emotions as well as those of others? and to motivate and direct others using the emotions. A high Emotional Intelligence in leadership means a higher success in the fields of problem solving, job satisfaction and motivation, productivity and profit in today?s continuously changing organizations. This study examines the subjects of ?Leadership?, ?Emotional Intelligence?, and ?Emotional Intelligence at work?. As a result, the findings of the study (including a total of 215 participants) showed that emotional intelligence of leaders and administrators is higher when compared to that of the personnel in lower levels. In addition to this, a statistically significant and positive correlation was found between the happiness, job satisfaction and motivation levels of personnel and their emotional intelligence.Key WordsLeadership, Emotional Intelligence, Administration, Organization