Emmental peynirinin bazı özellikleri üzerine bakır kullanımının etkisi
The effect of copper addition on some characteristics of emmental cheese
- Tez No: 260009
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİLMİ ÇON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada bakır katkılı (63,5 ppm) ve katkısız kontrol sütten üretilen Emmental peyniri 90 gün süreyle olgunlaştırılarak bakır katkısının starter kültürler ile Emmental peynirinin bazı özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla olgunlaştırmanın 1, 6, 30, 60 ve 90. günlerinde örnek alınarak mikrobiyolojik ve kimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Mikrobiyolojik analizler sonucunda Streptokoklar, Laktobasiller, L.rhamnosus ve propiyonik asit bakterileri üzerine bakır ilavesinin etkisinin önemsiz (P>0,05), olgunlaşma süresinin etkisinin ise çok önemli (P0,05) olmadığı belirlenmiştir. Olgunlaşma indekslerinden TCA ve PTA'da çözünür azota göre olgunlaşma indeksleri(TCAÇA/TA, PTAÇA/TA) üzerine çok önemli (P0,05) olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Emmental cheeses produced from milk with copper (63.5 ppm) and without copper addition were ripened for 90 days, and the effect of copper addition on the starter cultures and some characteristics of Emmental cheese were studied. Samples were taken at the 1, 6, 30, 60 and 90th days of ripening, and microbiological and chemical analyses were carried out. After the microbiological analysis streptococci, lactobacilli, L.rhamnosus and propionic acid bacteria counts were unaffected by copper addition (P>0.05), whereas they were effected significantly by ripening time (P0,05) effect on the total nitrogen (TN) and water soluble nitrogen (WSN).