Türk sucuğu üretiminde kitosan kullanımı ve kalite üzerine etkileri
Use of chitosan in Turkish sausage (Sucuk) production and effects on quality
  1. Tez No: 260560
  2. Yazar: MUKADDERAT GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, ülkemizin geleneksel bir ürünü olan Türk Sucuğu üretiminde doğal bir polisakkarit olan kitosanın farklı konsantrasyonlarda kullanılarak ürünün kalitesi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı.Çalışmada, birinci gruba kontrol grubu olarak değerlendirilmek üzere sadece % 0,05 oranında nitrat ilave edildi. Diğer dört gruba sırasıyla % 1 asetik asit çözeltisinde çözündürülen % 0,05 ; % 0,1; % 0,5 ve % 1 oranlarında kitosan ilave edildi. Deneysel sucuk üretiminin dört ayrı döneminde, ette (DN1), karışım sonrası (DN2), dolum sonrası (DN3) olgunlaştırma sonrası (DN4) ve depolamanın 1. 7., 15., 30. ve 60. günlerinde örneklerde mikrobiyolojik (Toplam aerobik mezofilik bakteri, Enterobacteriaceae, koliform, E. coli, sülfit indirgeyen clostridia ve maya-küf sayımı) analizler, pH değeri ölçümü yapıldı. Ayrıca DN4'de duyusal nitelikleri (lezzet, renk, görünüm ve tekstür) incelendi.DN3 döneminden DN4 dönemine kadar kontrol, % 0,05 Ki, % 0,1 Ki, % 0,5 Ki ve % 1 Ki gruplarında mezofilik aerobik bakteri sayısında artış, DN4 döneminden itibaren muhafazanın 60. gününe kadar bütün gruplarda mezofilik aerobik bakteri sayısında belirli bir azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate effects of supplementation of chitosan, a natural polysaccharide, at different concentration on the quality of traditional Turkish sausage (sucuk) production.In this study, the first group was evaluated as the control group and only 0,05 % of nitrate were added in which. Other four groups were supplemented with chitosan in %1 Asetic acid at ratios of 0,05%, 0,1% , 0,5% and 1% respectively. Experimental sausages were produced in four separate periods and microbiological (Total aerobic mesophilic bacteria, Enterobacteriaceae, coliform, E. coli, sulfite reducing clostridia, yeast-mold count), pH value measurement of samples were evaluated in the fresh meat (DN1), after mixing (DN2), after filling (DN3), after ripening (DN4) of first day storage and days 7, 15, 30 and 60 of storage from completely ripening sausage. Also organoleptic characteristics (flavour, color, appearance and texture) of experimental sausages were evaluated in the DN4.From DN3 to DN4 periods, the numbers of mesophilic aerobic bacteria were increased in the control, 0,05% Ki, 0,1% Ki, 0,5% Ki and 1% Ki in groups. However, It was observed that the numbers of mesophilic aerobic bacteria were considerably decreased in all groups from DN4 to sixtieth day of the storage.