Vokal hijyen eğitiminin vokal nodül hastalarındaki etkililiğinin objektif ve subjektif parametrelerle değerlendirilmesi
interpretation of efficacy in patients with vocal nodules of vocal hygiene education with objective and subjective parameters
  1. Tez No: 260769
  2. Yazar: İREM KONAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. METİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Vokal nodüller çocuklarda ve erişkinlerde ses kısıklığının en sık görülen nedenlerindendir. Nodüller; vokal foldlarda vibrasyon amplitüdünün en fazla oluştuğu yerde, iki taraflı kalınlaşmanın meydana gelmesiyle karakterizedir. Günümüzde nodül tedavisinde, ses terapisi en sık kullanılan yöntem olmakla beraber ses terapisinin etkili olmadığı durumlarda cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Ses hijyeni eğitimi dolaylı terapi yöntemlerinden biri olarak ses terapilerinin temelini olu?turmaktadır. Bu çalısmada, 26 vokal nodül tanısı almış olguya ses hijyeni eğitimi verilmi? ve olgular ses hijyeni eğitimi öncesinde ve eğitimden iki ay sonra objektif ve subjektif yöntemlerle değerlendirilmi?lerdir. Olgular, videolaringostroboskopik muayene, ses handikap indeksi, Beck umutsuzluk ölçeği, tarafımızca hazırlanmış günlük yaşam alışkanlıklarını değerlendirme formu ve MDVP ses analizi ile ses hijyeni eğitimi öncesi ve sonrasında değerlendirilmişlerdir. Vokal hijyen eğitimi sonrasında ses handikap indeksi ve Beck umutsuzluk ölçeği skorlarında anlamlı azalma görülmüş, günlük yaşam alışkanlıklarında anlamlı düzeyde değişim tespit edilmiş ve MDVP parametrelerinde anlamlı fark bulunmuştur (p< .05). Fizik muayene bulgularına göre 15 (% 58) olguda vokal kordun fonasyonda simetrik kapandığı, 11 (%42) olguda ise asimetrik kapanmanın devam ettiği görülmüştür. Ayrıca günlük yaşam alışkanlıklardaki değişime bağlı olarak düzelme gözlenen MDVP parametreleri de tespit edilmiştir. Ses hijyeni eğitiminin, vokal nodül tedavisinde etkili bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Vocal nodules are the most common causes of dysphonia in children and adults. Nodules; are characterized by bilateral thickening in vocal folds, where vibration amplitude is mostly developed. In the present day, voice therapy is the most common method in nodule treatment and surgical interventions are performed where voice therapy is not effective. Vocal hygiene education as one of the indirect therapy methods, is the basis of voice therapy. In this study, 26 cases diagnosed with vocal nodule were trained with vocal hygiene education and they were evaluated with objective and subjective methods before and two months after vocal hygiene education. Cases were evaluated before and after vocal hygiene education with videolaryngostroboscopic examination, voice handicap index, Beck hopelessness scale, daily living habits form which was prepared by us and MDVP acoustic analyses. After vocal hygiene education, significant decrease was spotted in voice handicap index and Beck hopelessness scale scores, significant changes were determined in daily living habits and significant differences were found in MDVP parameters (p< .05). According to the findings of physical examination in 15 (%58) cases simetric adduction of the vocal fold, and in 11 (%32) cases asimetric adduction of the vocal fold was seen. According to daily life habits variation observation of improved mdvp parameters are designated Vocal hygiene education, was found to be an effective method in vocal nodule treatment.