Laurocerasus officinalis Roem. bitkisi üzerine yapılan biyolojik aktivite çalışmaları
Biological activity studies on Laurocerasus officinalis Roem.
- Tez No: 260816
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
L. officinalis ağaç ve çalı şeklinde, her dem yeşil bir bitkidir.Bitkinin farklı kısımları halk arasında birçok etkisinden dolayı halk ilacıolarak kullanılmaktadır.Ayrıca acı badem tadından dolayı çeşitli alkollü içeceklerinyapımında yer almaktadır.Yapısında şekerler, fenolik asitler, karboksilik asitler ve birsiyanogenetik heterozit (prunasin) olduğu tespit edilmiştir.Bu çalışmada L. officinalis meyve ve tohumlarındanhazırlanan etanollü ekstrelerin % verimleri hesaplandı. Ekstrelerinstreptozotosin ile deneysel diyabet oluşturulmuş sıçanlar üzerindeandiyabetik etkisi incelendi. Deney sonucunda tohumlarından elde etiğimizetanollü ekstrede, meyvelerden elde ettiğimiz ekstrelerden daha yüksekantidiyabetik etkiye rastlandı.
Özet (Çeviri)
L. officinalis is an evergreen tree or shrubs. Different parts ofthe plant have been used for various biological activities in folk medicine.It is also used in alcholic beverages because of its bitteralmond taste.The fruits contain sugars, fenolic acids, carboxylic acids anda cyanogenic glyocoside.In this study antidiabetic activity of the ethanolic extracts ofthe fruits and seeds of L. officinalis were investigated on streptozotocininduced-diabetic rats and % efficiency of ethanolic extracts was alsocalculated. As a result, antidiabetic activity of the ethanolic extracts ofseeds were found to be greater than that of the fruits.