Küreselleşme sürecinde değişen işletme yönetimi
Changing business management in the globalization process
  1. Tez No: 261341
  2. Yazar: FARUK GÖKHAN ŞENYAPAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Özellikle son yirmi otuz yılda küreselleşme süreciyle birlikte hayatın her alanında büyük bir değişim yaşanmaktadır. Bu ekonomik, politik, kültürel ve sosyolojik değişim A'dan Z'ye her şeyi etkilediği gibi işletme yönetimini de etkilemiştir ve etkilemeye devam edecektir. Mal, hizmet, bilgi, sermaye, fikir ve kültürlerin sınırlar ötesine hızlı ve sürekli akışının sonucu olarak organizasyonlar hem bu değişimden etkilenip ona yön vermiş hem de yeni yönetim stratejileri benimsemişlerdir.Bu yırtıcı ve yaratıcı rekabette firmaların varlığını sürdürebilmesi için yönetim uzmanları tarafından yeni metot ve kavramlar geliştirilmiştir. Toplam kalite yönetimi, stratejik yönetim, örgütsel öğrenme, inovasyon ve pek çok diğer kavram bu sebeple yönetim biliminin tartışma konusu haline gelmiştir.Bu tez bu yeni yönetim stillerinden bazılarını tanıtmakta ve küreselleşmenin firmalar ve örgüt yönetimi üzerindeki etkilerine genel bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Especially for the last two or three decades a great change is being experienced with the globalization process on every aspect of life. These economic, politic, cultural, and social changes have influenced and continue to influence how the whole world turns as well as management. In consequence of the global flow of the goods, services, information, capital, ideas and cultures across borders rapid and continuous, organizations both have been influenced from and direct this change and also have adapted new management strategies.New methods and concepts for management have been developed by management gurus for firms in order to survive in this wild and creative competition. Total quality management, strategic management, learning organizations, innovation, and many other concepts are being discussed in the management science for this reason.This thesis introduces some of these new styles and provides a general survey to the effects of globalization on firms.