Psikolojik personel güçlendirme ve iş tatmini arasındaki ilişki ve bir uygulama
The relationship between psycohological empowerment and job satisfaction and an application at a company
- Tez No: 261661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Personel güçlendirme 90'lı yıllarla beraber adı anılmaya başlanan bir kavram olarak karşımıza çıkmıştır. Gelişen yeni yönetim anlayışıyla beraber işgörenin bir makine olmaktan çok sosyal bir varlık olduğu anlaşılmış ve onun da bir takım ihtiyaçlarının olacağı anlaşılmaya başlanmıştır. Bu yeni yöntemler arasında personel güçlendirme ayrı bir yer tutmaktadır. Personel güçlendirme, acımasız bir hal alan iş yaşamında ayakta kalmak isteyen firmalar için rekabet avantajı sağlayan yeni bir yönetim anlayışı haline gelmiştir ve uygulanmaya başlanmıştır. Global değişim ve rekabetin bir sonucu olarak ortaya çıkan personel güçlendirme, işgörenleri karar vermeye ve bu kararlarından ötürü sorumluluk sahibi olmaya ve bu karar verme ve sorumluluk kültürünü benimsemeye itmektedir. Bu şekilde çok çabuk değişen müşteri beklentileri daha hızlı, etkin ve tatmin edici şekilde karşılanabilmektedir ki değişen iş yaşamında müşterinin memnuniyetinin sağlanması ve bu memnuniyetin kalıcı kılınmasının gerekliliği düşünüldüğünde konunun ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır.Bu bağlamda personel güçlendirme işgörenlerin kendilerine güvenlerini arttırmakta ve örgütün bir parçası olduklarını hissettirmekte, örgüte olan bağımlılıklarını arttırmakta ve dolayısı ile de yaptıkları işten tatmin olmalarına yol açmaktadır.Bu çalışmada psikolojik personel güçlendirme ile iş tatmin arasındaki ilişki incelenecek ve ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Empowerment is a concept that emerged in the academic world during 90?s. By means of developing and changing management techniques, the value of the workers comprehended and became obvious. Among these new techniques empowerment has its own importance. Employee empowerment, one of the newest techniques utilized by organizations, became a lifejacket for the companies which want to stand on their feet in this ruthless business environment. The key concept to employee empowerment is giving the workers as much responsibility as they can manage. By giving responsibility and autonomy to employees, managers can save a considerable amount of time and money. By doing so, swiftly shifting customer?s expectations can meet easily, quickly and satisfactorily, since considering the importance of customer?s satisfaction has vital impact on firm?s further life, the prominence of the subject can comprehend more precisely.In the business life, employees are deemed as the biggest assets to their company. Employee empowerment helps employees find quick solutions for customers? problems and this, in turn, produces an increase in the overall effectiveness of the organization, and for the employees it increases the job satisfaction. Having employees who are satisfied with their jobs helps organizations provide more satisfactory service for the customers.Therefore, this study focuses on the relationship between employee empowerment and job satisfaction. Since there has been not so much study about the subject in Turkey, it can be considered helpful for the companies in Turkey for their future life.