Özelleştirme kapsamındaki KİT'lerin finansal analizi, özelleştirme sonrası ekonomiye uzun vadeli etkisi: Örnek bir çalışma (Erdemir)
Financial analysis of see?s in terms of privatization, long term effects on economy after priatization: A sample study (Erdemir)
  1. Tez No: 261683
  2. Yazar: AKIN MERKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
1930'lardan itibaren devlet eliyle sanayideki atılımı gerçekleştirme, özel sektörün giremediği alanlarda öncülük etme anlayışı çerçevesinde kurulan KİT'ler, birçok alanda büyük yatırımlara konu olmuş, geniş istihdam hacimleri sağlamış ve ülkenin planlı kalkınmasına hizmet etmişlerdir. İlerleyen dönemlerde, kimi alanlarda, kuruluş amaçları göz ardı edilerek hantal ve bürokratik kurumlar haline dönüşen kimi KİT'ler, kurumsal yönetimden uzak bir anlayışla yönetilmeleri, rekabetçi kimliğin kazandırılamaması ve akraba ve yakın ilişkileri içinde ekonominin omzuna bir yük getirmeye başlamışlardır. Zaman içinde dönemin hükümetlerince özelleştirilmeleri gündeme gelmekle birlikte asıl uygulamaları dünya çapında esen serbest piyasa akımından etkilenmelerle başlayan KİT'lerin, 2000'li yıllarda blok satışlarla birlikte özel sektöre devirleri yüksek bir noktaya geldiği ve bazı stratejik sektörlerde devlet payının kalmadığı görülmektedir. Yapılan bu çalışma kapsamında, özelleştirilen KİT'lerin özelleştirme sonrasındaki durumunun finansal analizine yönelik örnek olarak Ereğli Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş. incelenmiş konuya somut bir yaklaşım getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
State Economic Enterprises (SEEs) which have been founded since 1930s by state in order to realize the progress in industry and to lead in the fields that private sector couldn't enter, were the subjects to huge investments, provide wide employment opportunities and serve to planned development of the country. Later on some SEEs turned into clumsy and bureaucratic foundations by undervaluing its establishment aims and began to be burdens for economy because of their non institutional management, not having a competitive identity and relative and close relationships. It is seen that in time together with the governments in progress put their privatization on the agenda with the worldwide liberalization trend and with the block sales of the SEEs in 2000s the transfer to the private sector came to high point and in some strategic sectors state has become ineffective. In the scope of this research, Ereğli Iron-Steel Factory Joint-Stock Company is investigated as an example of financial analysis for the status of SEEs after privatization to make an objective approach.