İş ilanlarında ayrımcılık: Kocaeli ili örneği
Discrimination in employment advertising: Kocaeli case
- Tez No: 262117
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İş ilanlarında aranan, iş ile ilgisi olmayan ya da iş ile ilgisi ilan metninden açıkça anlaşılamayan bazı nitelik ifadeleri, doğuştan ya da sonradan kazanılmış bazı özellikleri üzerinden kimi kişi ve grupları ayrımcılıkla mağdur edebilir. Bu tür uygulamalar, iş arayanların tümü ve özellikle dezavantajlı gruplar için çalışma yaşamına girişi zorlaştırır. Toplumun kültürel özelliklerini, değer yargılarını ve kişilerin varsayımlarını ve kimi özellikteki insanlara ilişkin önyargılarını yansıtan bu tür uygulamalar, evrensel ve ulusal düzeyde kanunlarla da sınırlandırılmıştır. İş ile ilgisi olmayan ve işi gerçekçi yansıtmayan öğeler içeren böyle bir ilan, beklenen niteliklerdeki adaylardan oluşmayan bir aday havuzu oluşturarak etkinsiz bir personel bulma uygulaması ortaya çıkarır. Bu çalışmada, Kocaeli ilinde internet yoluyla yayınlanan 306 iş ilanı içinden, geçerli iş tanımı içeren 183 tanesi incelenmiş ve bu ilanlarda 96 ayrımcı ifade tespit edilmiştir. Bu ifadeler 72 ilanda yer almakta olup bu ilanlar, ayrımcılık konularına ayrılarak, iş alanları ve aranan kadrolar bakımından değerlendirilmiştir. Doğrudan çeşitli sınırlamalarla yaşa dayalı, dolaylı ifadelerle cinsiyete dayalı, eğitim kurumu ve seviyesine ve dış görünüşe dayalı ayrımcı ifadelere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Some quality statements in the employment ads that are unrelated to the job in question or that are impossible to derive it from the text on the ad, can victimise individuals or groups in terms of discrimination through their native or acquired characteristics. Such practises obstruct all job - seekers, especially disadvantaged groups to engage in the labor market.These kinds of practises are limited with universal and national laws, and they also reflect the cultural characteristics and values of the society, individual assumptions and stereotypes. A job advertisement with a non - job related and non - realistic context, generates ineffective recruitment practise by creating a pool of applicants that fail to meet the expected applicant composition. This research examines 183 job advertisements out of 306, which include a valid job description. 96 disciriminatory statements are noted in 72 ads and these ads are classified according to the subjects of discrimination and based on industries and positions. Discrimination based on age, sex, level of education and physical appearance are noted. While some ads include direct restrictions, others contain indirect expressions.