Basel II standartları ve KOBİ'lere muhtemel etkileri
Standards of Basel II and their affects on SMES's
  1. Tez No: 262620
  2. Yazar: EMRE KOÇBEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu proje çalışmasında, bankaların sermaye yeterliliği standartlarını yeniden belirleyen, risk yönetimini ön plana çıkaran Basel II kriterleri ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelere muhtemel etkileri incelenmiştir.Basel II'nin, başta bankalar ve bankacılık denetim otoriteleri olmak üzere, bankalar ile iş ilişkisinde bulunan tüm taraflar (kurumsal ve bireysel müşteriler, derecelendirme şirketleri, vd.) ve ülke ekonomileri üzerinde olumlu etkileri olması beklenmektedir. Bu kesimler içerisinde, Basel II'nin muhtemel etkilerinin en çok tartışıldığı kesim, KOBİ'lerdir. Reel sektör ile finans sektörünün, ekonominin ayrılmaz parçaları olduğu düşünüldüğünde, Basel II kriterleriyle değişime ayak uyduramamanın doğuracağı sonuçların, KOBİ'ler için hayati önem taşıdığı vurgulanmaktadır.Basel II ile gelecek olan değişime uyum sağlanması ve değişimin doğru yönetilmesi, KOBİ'lerin daha düşük maliyetlerde kredi bulmalarını ve ileriye yönelik gerçekçi planlar yapmalarını olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, Basel II criteria which redefine capital adequacy standards of Banks, which bring risk management in the foreground and their potential effects on small and middle enterprises have been examined.It is expected for Basel II to have a positive effect on mainly banks and banking supervision authorities, on all parties who have business relations with banks (corporate and individual customer, rating companies, etc.) and on country economies. Among these sectors, SMEs are the section in which potential effects of Basel II is mostly discussed. Considering real sector and finance sector are integral parts of economy, it is emphasized that the results of Basel II criteria not being able to keep up with change are criticially important for SMEs.Reconciling with the change coming with Basel II and managing the change correctly will affect positively SMEs to find credits at lower costs and make realist plans for future.