Belediyelerde performans raporlamasının kamu muhasebe standartları açısından analizi
The analysis of municipal performance reporting in terms of governmental accounting standards
- Tez No: 263159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM BANAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Son yıllarda hizmetin sunumunu ve dağıtımını etkileyen birçok yönetsel çaba ve yaklaşım değişim sürecinin yarattığı koşulların ürünüdür. Tüm kamu kurumları gibi belediyeler de bir değişim sürecinden geçmektedir. Değişim sürecine ayak uydurmaya yönelik çabaların en önemlilerinden biri performans odaklı yaklaşımın benimsenmesidir. Belediyelerde, etkinlik ve verimliliğin sağlanması sonucu şeffaf ve hesap verilebilir bir yapı oluşturmak performans yönetim sistemi dolayısıyla da performans raporlamasının varlığı sayesinde mümkün olacaktır.Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki belediyelerin yayınladığı performans raporlarını Kamu Muhasebe Standartları Kurulu'nun önerdiği raporlama kriterlerine göre değerlendirmek ve değerlendirme sonucu belirlenen kaliteli performans raporlarının hazırlanmasında etkili olan faktörleri ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda yapılan incelemeler belediyelerin hazırladığı performans raporlarının büyük kısmının önerilen kriterleri karşılayamadığına ve kaliteli sayılabilecek raporların ise belirli bölümlerinin iyileştirilmesinin gerekliliğine işaret etmektedir. Bununla birlikte yapılan lojistik regresyon analizi, kaliteli performans raporlamasını etkileyen faktörlerin nüfus, bütçe gelirleri ve raporun uzunluğu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the last years, there are a lot of managerial efforts that affect the presentation and distribution of service which is the result of the conditions created by the process of change. Like all the public institutions, municipalities are also in a process of change. One of the most important efforts aimed at adapting the process of change is accepting a performance centered approach. As a result of providing efficiency and effectiveness in municipalities, forming a transparent and accountable structure will be possible through the existence of performance management system in connection with performance reporting.The aim of this study is evaluating performance reports published by municipalities according to the reporting criteria proposed by Governmental Accounting Standards Board and to reveal the factors which are efficient in arranging the quality performance reports determined as a result of the evaluation. The studies carried out in this context indicate that most of the performance reports prepared by the municipalities do not correspond the proposed criteria and the reports that can be said to have quality need development in some parts. In addition to this, the logistics regression analysis shows that the factors that affect the quality performance reporting are population, budget revenue and the length of the report.