Heykel sanatında biçim deformasyonları
Shape Deformations At Sculpture Art And Appllications
- Tez No: 263487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELAHAT ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sanatçı doğadaki nesneleri kendi öznel yapısı ile algılayarak sanatına yansıtır. Sanatçı bir bireydir; düşüncesi, davranış biçimi ve duyguları ile yaratıcı bireydir. Her sanatçının ve sanat görüşünün varmak istediği düşünceler farklıdır. Her birey doğayı farklı algılayarak kendi doğasını farklı biçimlendirir.Sanatçı her dönemde kendini ifade etmeye çalışmış ve bunun için farklı yöntemler kullanmıştır. İlk Çağ'dan 20. yüzyıla kadar uzanan süreçte, sanatçılar kendilerini ifade edebilmek için biçimlendirmede birçok teknik kullanmıştır. Gelişen süreç içerisinde özgün biçimlerin ortaya çıkabilmesi için birçok üslup ve teknik geliştirmiştir. Bu tekniklerden biri olan deformasyon tekniğinin de geniş bir yelpazede kullanıldığı görülmektedir. Deformasyon, biçimlerin doğada rastlanmayacak nitelikte değiştirilmesidir.Bu çalışmada, biçimin anlaşılmasında ve algılanmasında; biçim, biçimlendirme ve biçim düzenleme ilkeleri üzerine incelemeler yapılmıştır. Heykel sanatında deformasyonun oluşumu ve oluşum etkenleri üzerine araştırma yapılmış; tarihsel süreç içerisinde belirgin olduğu dönemler, örnekler ile analiz edilerek, o dönemin genel özellikleri ile incelenmiştir ve deformasyonda biçim düzenleme yöntemlerinin neler olduğu araştırılmıştır. Yapılan figüratif heykel çalışmalarında deformeler uygulanarak bulgular desteklenmeye çalışılmıştır.Araştırma sonuçları, İlk Çağ'dan 20. yüzyıla kadar geçen süreçte, sanatçıların doğaya sadık kalmayarak yeni bir biçim oluşturma isteği içinde olduklarını göstermiştir. Yeni biçimlerin oluşumunda, sanatçıların sanatsal olarak kendini ifade edebilmesi açısından, deformasyonun kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The artist perceives objects on the nature with his own subjective structure and reflects to his art. An individual artist is a creative individual with his thinking, attitudes and feelings. Every artist and the views of art want to have different ideas. Each individual perceives the nature differently and shapes their own nature in different ways.The artist tries to express himself in every period and uses different methods for this. From the first period till the 20th century, artists have used many techniques at shaping to express themselves. During the process of development, there were many styles and techniques developed to occur original forms. Deformation which is one of those techniques has been used in a very large area. Deformation is the changing of format which will not be found in nature.In this study, understanding and perception of the shape, format and edit the policy-making has been made on the review. The formation factors of deformation at sculpture have been examined and during the historical significant period, it has been analyzed with examples and the general characteristics of that period have been examined and organizing methods of form at deformation has been investigated. At studying of figurative sculptures, deformations were applied and findings have been tried to support.Research results from the first period till the 20th century show that the artists haven?t stayed faithful to the nature and they have been in desire to form a new shape. It has been observed that the deformation has been used for artists to express themselves at the formation of new forms.