Araştırma hastanelerinde çalışan hekimlerin çalışma sorunları ? Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi Örneği ?
Problems of workıng physıcıans hospıtal research study - The Case Of The Republıc Of Unıversıty Faculty Of Medıcıne Research And Practıce Hospıtal-
  1. Tez No: 263622
  2. Yazar: EBRU POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Hospitals, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Sosyal devletin en temel sorumluluklarından biri toplumdaki her bireye sağlık hizmeti sunmaktır. Sağlıklı bireylerden oluşan bir ülkede toplum sağlığı da sağlanmış olmaktadır. Ülkemizin en temel sorunlarının başında sağlık sektöründe yaşanan sorunlar gelmektedir. Bunun temelinde ise sağlık hizmeti sunan hekimlerin yaşadıkları sıkıntılar yer almaktadır. Hekim, her ne koşulda olursa olsun mevcut imkânlarını en verimli şekilde kullanarak ihtiyaç duyan kişilere sağlık hizmeti sunmak ve imkânı olmayan bireylere sosyal yardım yollarını göstermek ile görevlendirilmiştir. Bu hizmeti verirken de birçok sorunla karşı karşıya kalmakta ve bu durum hem hekimi hem de hastalarını olumsuz etkilemektedir.Bu çalışmada araştırma hastanelerinde çalışan hekimlerin çalışma sorunları ele alınmıştır. Hekimlerin görevleri, sorumlulukları, tıp fakültelerinin ders yükleri, hekim ihtiyacı ve arzı, hastanelerin sunduğu hizmetler incelendikten sonra alan araştırması sonucunda elde edilen bulgular verilerek çalışma tamamlanmıştır. Alan araştırması Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki hekimlere anket uygulanması yolu ile yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında araştırma hastanelerinde çalışan hekimlerin çalışma sorunları ortaya konmuştur. Bu sorunlara çözüm üretilmesi sağlık alanında yaşanan birçok soruna zemin hazırlayan sıkıntıların azaltılması anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most fundamental responsibilities of the welfare state to provide health services to every individual in society. Healthy individuals in a country consisting of community health are also provided. The most fundamental problem of our country at the beginning of the problems in the health sector is coming. On the basis that the physicians who provide health services include the hardships. Physicians, regardless of whatever conditions the most efficient use of existing facilities needed to provide health services and facilities for people with no way to show social support to individuals have been charged with. While these services are also faced with many problems and this has a negative impact both physicians and their patients.In this study, the research work of doctors working in hospitals has been addressing problems. Physicians' duties, responsibilities, teaching loads of faculty of medicine, the need for and supply of physicians, hospitals, after reviewing its services in the field survey work was completed the findings will be given. Republic of field research within the University Research Hospital physicians have been made by way of questionnaire. The data obtained from physicians working in hospitals in light of research studies have revealed problems. Producing solutions to these problems experienced many problems in the health field pave the means to reduce distress.