Değer yaratan faaliyetler açısından işletme başarısı ve çimento sanayii işletmelerinde bir araştırma
Business success in terms of activities which make value and a study on cement industry firms
  1. Tez No: 263746
  2. Yazar: ERCÜMENT DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İşletmelerin rekabette avantaj elde edebilmeleri müşterileri için daha fazla değer yaratmalarına bağlıdır. Bunun için işletmelerin birbiriyle bağlantılı olan faaliyetlerini başarılı bir biçimde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İşletmeler gerçekleştirdiği her bir faaliyet için daha fazla değer yaratarak başarılı olabilmektedir. Faaliyetlerini başarılı bir şekilde gerçekleştiren işletmeler rekabette üstünlük elde ederken aynı zamanda belirlediği amaçlara da ulaşabilmektedir.Bu çalışmanın amacı, işletmenin gerçekleştirdiği faaliyetlerin işletme başarısına olan katkısını incelemektedir. İşletmede gerçekleştirilen çoğu faaliyet değer yaratmakta ancak, yaratılan değer her bir faaliyet için farklı olmaktadır. Bazı faaliyetler ise değer yaratmamasına rağmen, işletmenin devamlılığının sağlanması açısından önem arz etmekte ve sonlandırılamamaktadır. Çalışmada, İstanbul Sanayi Odası'nın 2008 yılı için yayımladığı Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayii Kuruluşu listesinde yer alan çimento sanayii işletmeleri üzerine anket uygulanarak işletme başarısında değer yaratan faaliyetlerin önemi belirlenmeye çalışılmıştır.Anket verileri SPSS 12.0 (Statistical Packet for Social Science) bilgisayar paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Frekans Analizi ile işletmelerin anket sorularına verdikleri cevaplar incelenmiştir. Friedman Testi yardımıyla çimento işletmelerinin görüşleri arasında farklılık olup olmadığı test edilmiş; ayrıca Mann-Whitney U Testi yardımıyla da gruplandırılan çimento işletmelerinin görüşlerindeki farklılık sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
To be able to achieve advantage in competition depends on that managements should create more value for their customers. Hence managements must perform their activities linked with each other successfully. Management can have been successful by creating more value for each activity that it has performed. Management which performs successfully it?s activities gains superiority in competition at the same time it can reach the goals that it has set.The purpose of this study is to examine the contribution of the activities performed by management to management success. Most activities carried out in management have created value, but the created value has been different for each activity. Although some activities do not create value, they are important in terms of ensuring management continuity and can not be terminated. In this study, it has been tried to determine the significance of the activities that create value in the success of the management by applying the survey on the cement industry enterprises in Turkey?s Top 500 list of industrial organization that was published by İstanbul Chamber of Industry in 2008.Survey data was analyzed using SPSS 12.0 (Statistical Packet for Social Science) computer software program. The responses of the managements to the survey questions were examined with the analysis of the frequency. With the help of Friedman test it had been tested whether there are differences in opinion between the cement enterprises and also with the help of Mann- Whitney U test the difference in the opinions of the cement enterprises that were grouped had been tested.