Emniyet Teşkilatında kurumsal etkileşimin sosyal davranışa etkileri (Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı örneği)
The effects of institutional interaction to social behavior at National Police (The sample of Information Technology Department)
  1. Tez No: 263879
  2. Yazar: HALİS HALUK TEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bilgi teknolojilerinin yaygınlaşması, siyasal ve ekonomik alanlarda meydana gelen hızlı değişimler, devletlerin en temel hizmetleri olan güvenlik anlayışlarında da değişiklikleri zorunlu kılmıştır.Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulundurduğu pek çok farklı birimle, değişik görev alanlarında, bu görevlere uygun üniforma ve mesai düzenlemeleriyle kentlerin asayiş ve güvenliğini sağlamak üzere örgütlenmiş ve örgütsel yapısı içerisinde görev alanlarının gereği olarak daha iyi hizmet verebilmek amacıyla branşlaşmak zorunda kalmıştır.Emniyet Genel Müdürlüğünün branşlı dairelerinden olan Bilgi İşlem Daire Başkanlığında görevli personelin kurumsal etkileşim, moral, motivasyon, iş doyumları hakkında bilgi sahibi olmak ve bunun personelin sosyal davranışına etkilerini ortaya koymaya ilişkin yapılan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; Araştırmanın konusu, Problemi, Amacı, Önemi ile araştırma için gerekli verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanmasında kullanılan yöntem açıklanmıştır.İkinci bölümde; Emniyet Teşkilatı tanıtılmış, görev alanları, teşkilat içerisindeki hiyerarşik yapı incelenmiş ve tarihi gelişimi ile ilgili bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde; Kurum, Kurumsal Tavır ve Kurumsal Etkileşim konuları teorik olarak ele alınmış,Dördüncü bölümde; sosyal davranış tanımlanmış, katılımcıların olgusal özellikleri tablolar halinde ortaya konmuş ve yapılan anket sonucu elde edilen bulgular yorumlanmıştır.Sonuç ve Öneriler bölümünde; yapılan çalışmada elde edilen sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Expanding information technology and rapid changes occurred on political and economical fields, It forces some changes on security understandings , basic services of states.Directorate General of Security, with a lot of various departments included, has been organized for the purpose of providing public order and security in the cities with available uniforms and work time in the different duty fields and obliged branched with aiming of better service, required in the duty fields of the organizational structure.This study with aiming of informing about job satisfaction, motivation, moral and institutional interaction among the staff in the Information technology Department, one out of branched departments of Directorate General of Security and introducing the related effects is composed of five sections.In the first section; gathering , analyzing, commenting of necessary informations for the subject, problem, aims and importance of the study are explained.In the second section; the organization of Directorate General of Security, its duties and its hierarchical structure are analyzed and historical development is presented.In the third section; the theoritical basis of organization, organizational behavior and organizational interaction are discussed.In the fourth section; social behavior is identified, conceptional features of the participants are presented with tables and data obtained from survey are commented.In the result and recommends section; results and recommendations obtained from study are included.