Students' perceptions of effective teachers' behavior
Öğrencilerin algılamasıyla etkili öğretmen davranışları
  1. Tez No: 264811
  2. Yazar: EYYUP AKIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ YALÇIN TILFARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Öğretmen ile öğrenci arasındaki ilişki öğretme ve öğrenme sürecinin temelini oluşturmaktadır. İnsanlar yabancı dil öğrenirken, öğrenme ve öğretme sürecini kolaylaştırıcı ve onları eğitimdeki hedeflere ulaşmada yol gösterici bir öğretmene ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı, hem öğrenci üzerinde hem de öğrenme- öğretme süreci üzerinde etkili öğretmenin etkisi büyüktür.Söz konusu çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu hazırlık sınıflarındaki öğretmenlere yönelik ?Etkili Öğretmen Davranışları?nı belirlenmesi amaçlanmıştır. Öğrenme-öğretme sürecinin merkezinde öğrenciler olduğu için, bu çalışma öğrencilerin bakış açılarına göre yapılmıştır.Çalışma, 2008-2009 akademik yılı sonbahar dönemi ortasında uygulanmıştır. Gaziantep Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulunda bulunan, yaşları 17 ile 25 arasında değişen 170 öğrenci katılmıştır (56 kız ve 114 erkek). Araştırmada veriler, 35 önermeden oluşan bir sormacayla toplanmıştır. Anketin güvenilirlik değeri .96 olarak bulunmuştur.Veri analizi betimsel ve çıkarımlarla gerçekleştirilmiştir. Anketin analiziyle, öğretmenlerin söz konusu her bir davranışa ne düzeyde sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ki-kare uygulamasıyla her bir madde için, öğrencilerin İngilizce yeterlilik seviyeleri ile öğretmenlerini değerlendirmeleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı incelenmiştir. Sadece sekiz madde de fark bulunmuştur. Öğrencilerin başarıları, öğretmenlerine verdikleri puanlamalara ilişkilendirilmiştir (r = -.063 ve .411). İlişkilendirme sonucunda, akademik başarı ile öğretmen etkililiği arasında istatiksel olarak anlamalı bir ilişkinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Etkili öğretmen davranışlarının öğrencilerin başarısı üzerinde etkisi olamadığı sonucuna varılmıştır (t=14.87 ve p= .62).
Özet (Çeviri)
The relationships between the teachers and the students are the basis of teaching and learning process. While people are learning a foreign language, they need a teacher to facilitate teaching and learning process and to lead them reach their educational objectives. Thus, effectiveness of the teacher has big influence both on learners and on process of teaching and learning.In this research, it was aimed to find out the ?Effective Teachers? Behavior (ETB)? used by the teachers in preparatory classes of Higher School of Foreign Languages in University of Gaziantep (HSFLUG). This study was carried out from students? perspective since they are at the core point of the teaching/learning process.The present study was conducted in the middle of the fall semester of 2008- 2009 academic year. 170 preparatory students at HSFLUG (n= 56 females and n= 114 males) participated in the study whose age ranged between 17 and 25. The data were collected through a developed questionnaire which had thirty-five items. The reliability of the questionnaire was .96.The data analyses were conducted by descriptive and inferential statistics. The analysis of the questionnaire disclosed that to what extent teachers have each behavior. Chi-square was applied for each item and it was understood that there were no significant difference between the English proficiency level of students and the way they evaluated their teachers. Significant difference was found only for eight items. Students? success was correlated with the scores that they gave to their teachers (r = -.063 and .411). As a result, no significant relationship between students? success and teachers? effectiveness was found. It was found that effective teachers? behavior does not effect on students? success (t=14.87 and p= .62).