Eğitim sonuçlarının değerlendirilmesinde bir yöntem: Yatırım getiri oranı
A method for measurement of education results: Return on investment
- Tez No: 264879
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kurum kültürünün yerleşmesi ve ticari faaliyetlerin kâr olarak müesseye geri dönmesi, işletmelerin öncelikli amaçlarındandır. Her iki mefhumun da sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir kılınmasının yolu, hizmet içi eğitimlerin doğru kişiye/kişilere, ihtiyacı/ihtiyaçları nispetinde verilmesi ile ilgilidir. Ancak işletmelerin, çalışanlarının hizmetlerinden daha fazla istifade edebilmek için çalışanlarına verdikleri eğitimlerin gerçekten işe yarayıp yaramadığının ölçülmesi de işletmenin faaliyetlerini yürütmesi kadar mühim bir iştir.İşbu çalışmada; işletmelerin çalışanlarına verdikleri eğitimlerin sonuçlarının ölçülmesinin ve değerlendirilmesinin işletmeler için önemi, eğitimlerin hangi aşamaları takip edilerek çalışanlara uygulanması gerektiği ve yine verilen bu eğitimlerin sonuçlarının ne şekilde ölçülmesi gerektiği ele alınmıştır. Eğitim sonuçlarının da eğitim için yapılan maliyete oranı kıyaslanmış, verilen eğitimin doğru bir tercih olup olmadığına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The establishment of organizational culture and the positive returnment of trading activities to company are the prior goals of companies. The way of achieving the sustainability of both goals is related to giving the job training to the right people at the right levels. However, it is as important as the activities of the company to evaluate whether the training which is given by the company in order to benefit more from the employees, has a positive effect or not.In this study, the importance of measurement and evaluation of training that companies give to the employees, the application process of training to the employees and the way of measuring the results of training are analysed. The results of training is compared to the cost of training and it is evaluated if the training is the right choice or not.