Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında ayrımcılık yasağı
Right to non-discrimination under the European Convention on Human Rigts
- Tez No: 264880
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada AİHS bağlamında ayrımcılık yasağı incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ayrımcılık yasağı ile korunan hukuki menfaatin olumlu ifadesi olan eşitlik ilkesi tarihsel gelişimi ile birlikte irdelenmiştir. İkinci bölümde hukuki eşitlik, tanımı ve çeşitli görünümleri ile birlikte incelenmiş, maddi eşitlik, ideal eşitlik anlayışı olarak kabul edilmiş ve de maddi eşitlik anlayışını yansıtan uluslararası belgelerden örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde AİHS'in eşitlikle ilgli hükümleri incelenmiş ve de Mahkeme'nin ayrımcılık yasağına ilişkin davalarda takip ettiği metod ortaya konmuştur. Dördüncü ve son bölümde AİHS sisteminde maddi eşitliğin ne derece yansıtılıdığını göstermek amacı ile maddi eşitlik anlayışı bakımından önem kazanan kavramlar ayrı başlıklar altında detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, right to non-discrimination under ECHR is analyzed. The study consists of four sections. In the first section principle of equality which is the positive expression of the legal interest protected by right to non-discrimination is examined with its historical development. In the second section, legal equality is examined with its definition and different appearances. Substantive equality is accepted as the ideal understanding of equality and examples from international documents reflecting substantive equality are given. In the third section articles of ECHR which are related to non-discrimination are examined, and Court?s metodology in discrimination cases is revealed. In the fourth and last section, concepts with importence for the realization of substantive equality are detailed under seperate headings in order to present to what extend substantive equality is reflected under ECHR system.