Strateji uygulama sürecinin başarısını etkileyen faktörlerin algılanması: Kamu kurumları örneği
Perception of factors affecting the success of the strategy implementation process: Public organizations case
  1. Tez No: 265385
  2. Yazar: AYŞE AKTUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Stratejik planlama aşaması sonucu oluşan stratejiler ne kadar mükemmel olursa olsun, başarılı bir uygulama süreci yaşanmazsa bu stratejilerin hayata geçirilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle strateji uygulama sürecinin başarısını etkileyen faktörler belirlenmeli ve uygulama sırasında karşılaşılacak engeller için önlemler alınmalıdır.Bu çalışmanın temel amacı ülkemizde kamu sektöründe strateji uygulama sürecini etkileyen faktörlerin çalışanlar tarafından nasıl algılandığının tespit edilmesidir. Bu çerçevede, kamu kurumu çalışanlarının stratejik amaçları anlayıp anlamadığı, stratejik amaçların çalışanlara iyi aktarılıp aktarılmadığı ve stratejik uygulama sürecinde ortaya çıkabilecek engellerin kamu kurumlarında nasıl algılandığı araştırılmıştır. Bunun yanında çalışanların stratejik uygulama sürecine yönelik algılarının demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmış, ayrıca aktarım aşamasının başarısı ile motivasyon düzeyi, direnç, tıkanma ve grup düşüncesi engelleri arasındaki ilişki ile motivasyon düzeyi ve strateji uygulama engellerinin kendi aralarındaki ilişkiler incelenmiştir.Çalışma kapsamında kamu çalışanlarına strateji uygulama süreci ve bu süreçte karşılaşılabilecek engeller konusundaki algılarını ölçmeye yönelik anket uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda kamu kurumlarında aktarım aşamasının başarılı olarak algılandığı ortaya çıkmıştır. Bunun göstergelerinden biri olan çalışanların stratejik amaçları anlama ve motivasyon düzeyleri yüksek çıkmıştır. Strateji uygulama engellerinin varlığına yönelik gerçekleştirilen analizler sonucunda tıkanma engeli dışındaki engellerin kamu kurumlarında algılanmadığı görülmüştür. Çalışanların stratejik uygulama sürecine yönelik algılarının çeşitli özelliklere göre değişip değişmediğine ilişkin analiz sonuçları ise çalışanların motivasyon düzeyinin eğitim durumlarına göre değiştiğini ve yüksek lisans eğitimi almış çalışanlarda motivasyonun daha düşük olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Although perfect strategies emerged as a result of strategic planning, if a successful implementation process was not experienced, it would not be possible to successfully execute the strategy. Therefore, factors influencing the success of strategy implementation process should be identified and actions should be taken for the obstacles that may be encountered during this process.The main objective of this study is to determine perceptions of employees towards factors affecting strategy implementation process in public organizations. In this context, it was researched that whether the employees of public organizations understand the strategic objectives of their organizations, whether strategic objectives are adequately translated to employees, whether the obstacles that may arise in the strategy implementation process were perceived. In addition to this, whether the perceptions of the employees differentiate in respect of their demographic characteristics was examined and the relationships between the success of the translation stage, the motivation level, resistance, development hell and groupthink obstacles and the relationships between these obstacles was analyzed.In the extent of the study, a questionnaire was applied to the employees of public organizations for examining the employees? perceptions of strategy implementation process and strategy implementation obstacles. By the analysis, it was found that the translation stage was perceived as successful, the level of understanding the strategic objectives and the motivation was high, the obstacles were not perceived at the public agencies except the development hell obstacle. Analysis results that show the change in employees' perceptions of the strategic implementation process depending on various characteristics demonstrated that the motivation level differentiates according to the education level and the motivation level of the employees with the master degree is lower than the others.