Lobus Temporalis epilepsisi olan hastalarda Corpus Callosum'un değerlendirilmesi.
Evaluation of the Corpus Callosum in the Temporal Lobe epilepsy patients.
- Tez No: 266701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. DENİZ DEMİRYÜREK, PROF. DR. A. BELİZ TAŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Corpus callosum, beyin hemisferleri arasında bağlantısağlayan en büyük beyaz cevher kısmıdır. Bu bağlantılar genellikle hemisferlerinbenzer veya aynı işlevlere sahip alanları arasında bulunurlar. Günümüzde ilerigörüntüleme teknikleriyle beyin hemisferleri arasındaki bağlantıların topografik birorganizasyonu olduğu gösterilmiştir. Literatürde midsagittal kesit MR görüntülerindecorpus callosum detaylı olarak incelenmiş ve boyutları, bölümleri, morfolojisi, yaş vecinsiyet değişiklikleri ile nöropsikiyatrik hastalıklara bağlı değişikliklerdeğerlendirilmiştir. Büyüme, gelişme, yaşlanma gibi süreçler, çevresel faktörler vehastalıklar beyin gelişimi sırasında ortaya çıkan morfolojik değişikliklerietkileyebilir. Corpus callosum da bu değişime uğrayan yapılardan bir tanesidir.Günümüzde özellikle nöropsikiyatrik hastalıklarda corpus callosum'un bölgeselmorfolojik değişiklikleri ilgi çekmektedir. Lobus temporalis epilepsisi en yaygınsemptomatik epilepsidir; erken çocukluk döneminde başlar ve zaman içindefarmakolojik tedaviye direnç gösterir. Bu tez çalışmasında, lobus temporalisepilepsisi'nin corpus callosum morfolojisi üzerine olan etkileri, geniş bir hastapopülasyonunda bakılmıştır. Hastaların klinik (sağ-sol hipokampal skleroz, nöbetsıklığı-nöbet süresi, tekrarlayan nöbetlerin başlama yaşı, operasyon öncesioperasyonsonrası) ve demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, el tercihi)'ne görehastaların corpus callosum'u birbirleri ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır.Cinsiyet, yaş, el tercihi gibi özellikler açısından çalışma grubumuzda anlamlı bir farkgörülmemiştir. Ancak rostrum hariç diğer tüm kısımlarda hastalığa bağlı anlamlı birküçülme tespit edilmiştir. Corpus callosum boyutlarındaki bu yaygın azalmanın,hastalığa sekonder kortikal atrofi nedeniyle olduğu ve lobus frontalis'e ait liflerin derostrum dışında başka bir yolak kullandığı düşünülmüştür. Operasyon öncesi ilesonrası ve hastalığın süresi ile nöbetlerin sıklığı arasında ise anlamlı bir ilişki tespitedilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The corpus callosum is the largest interconnectionbetween brain hemispheres. The interhemispheric connections through the corpuscallosum may connect functionally same or similar areas in the hemispheres.Nowadays by the help of the higher imaging techniques it has been shown that thesefibers exhibit a topographic organization. In the literature corpus callosum isexamined in detailed according to it?s dimensions, parts, morphology, age and genderdifferences and also according to the changes related to the neuropsychiatricdiseases. Morphologic changes of the brain development are affected by growth,development, aging, environmental factors and diseases. Corpus callosum is one ofthe structures that is affected by these factors. Nowadays morphologic changes ofthe corpus callosum appeal to researchers. Temporal lobe epilepsy is the mostfrequent symptomatic epilepsy that begins in the early childhood period andresistance to the pharmacologic agents is seen in time. In this thesis, morphologiceffects of temporal lobe epilepsy on corpus callosum is analysed in a large group ofpatients. According to the clinical (right-left temporal lobe epilepsy, age at diseaseonset, disease period- frequency of seizures, before-after the operation) anddemographical (age, gender, handedness) features; patients? corpus callosum iscompared with each other and also compared with a control group. Results show thatthere is no significant difference between patients in view of gender, age andhandedness. However except for the rostrum a significant decrease in dimensionswas found for the other parts of the corpus callosum. This general reduction in thesize of the corpus callosum is thought to be the result of cortical atrophy secondary tothe disease and fibers of the frontal lobe is thought to pass through a pathway otherthen the tracts in the rostrum. There was no correlation between before-afteroperation of the disease and disease period-frequency of the seizures.