Aktinik keratoz tedavisi için diklofenak sodyum içeren mikroiğne ve kesecik sistemlerin geliştirilmesi
Development of microneedle and vesicular systems containing diclofenac sodium for the treatment of actinic keratosis
  1. Tez No: 925191
  2. Yazar: EMRE TUNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE FİGEN TIRNAKSIZ, DOÇ. DR. SERDAR TORT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Aktinik keratoz, premalign tümör olarak kabul edilen bir deri hastalığıdır. Bir deri kanseri türü skuamöz hücreli karsinoma dönüşme riski taşır. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Aktinik keratoz tedavisinde kullanılan etkin maddelerden biri siklooksijenaz inhibitörü olan diklofenak sodyumdur. Tez çalışması kapsamında, diklofenak sodyumun, hastalığın gerçekleştiği doku olan derideki birikiminin artırılması amacıyla mikroiğne ve esnek veziküler sistem formülasyonları geliştirilmiştir. Mikroiğne formülasyonlarının eldesi için 3 boyutlu yazıcı yardımı ile mikroiğne kalıpları üretilmiştir. Bu kalıplar kullanılarak geliştirilen mikroiğne formülasyonları şişme indeksi, mekanik dayanıklılık, morfoloji ve deri delme çalışmaları ile karakterize edilmiştir. Esnek veziküler sistem formülasyonları film hidrasyon yöntemi ile üretilmiştir. Esnek veziküler sistemlerin karakterizasyonu için kesecik boyutu, polidispersite indeksi, zeta potansiyel, enkapsülasyon etkinliği, viskozite, morfoloji ve deformebilite analizleri gerçekleştirilmiştir. Karakterizasyon sonuçlarına göre belirlenen optimum formülasyonlar üzerinde sitotoksisite ve ex vivo deriden geçiş/deride birikim çalışmaları yapılmıştır. HaCaT hücre hattı üzerinde yapılan sitotoksisite çalışmalarında tüm formülasyonların %70'ten fazla hücre canlılığı gösterdiği belirlenmiştir. Ex vivo çalışmalarda, deride en fazla etkin madde birikimi sağlayan mikroiğne (F24) ve esnek veziküler sistem (V4) formülasyonları in vivo çalışmalarda kullanılmak üzere seçilmiştir. İn vivo çalışmalar kapsamında, Sprague-Dawley ırkı sıçanlar üzerinde ksilen ile indüklenmiş kulak ödemi modeli oluşturulmuştur. F24, V4, aktinik keratoz tedavisinde klinik kullanımı olan ticari jel preparatı ve boş formülasyonların ödem azaltma kapasiteleri çeşitli parametreler ile değerlendirilmiştir. V4 formülasyonunun eğri altında kalan alan (EAA) ve kulak ağırlığı parametrelerinde, F24 formülasyonunun ise EAA, kulak ağırlığı ve ödem inhibisyonu parametrelerinde ticari ürüne göre üstünlüklerinin olduğu gözlenmiştir. F24 ve V4 formülasyonlarının ticari jel preparatına alternatif formülasyonlar olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Actinic keratosis is a skin disease that is considered a premalignant tumor. It carries the risk of progressing to squamous cell carcinoma, a type of skin cancer. Therefore, it requires treatment. One of the active substances used in the treatment of actinic keratosis is diclofenac sodium, a cyclooxygenase inhibitor. Within the scope of this thesis, microneedle and elastic vesicle system formulations were developed to enhance the accumulation of diclofenac sodium in the skin tissue where the disease occurs. For the preparation of microneedle formulations, microneedle molds were produced using a 3D printer. The microneedle formulations developed using these molds were characterized by swelling index, mechanical strength, morphology, and skin penetration studies. Elastic vesicle system formulations were produced using the film hydration method. To characterize the elastic vesicle systems, vesicle size, polydispersity index, zeta potential, encapsulation efficiency, viscosity, morphology, and deformability analyses were conducted. Based on the characterization results, cytotoxicity and ex vivo skin permeation/accumulation studies were performed on the optimal formulations. In cytotoxicity studies conducted on the HaCaT cell line, all formulations demonstrated over 70% cell viability. In ex vivo studies, the microneedle formulation (F24) and elastic vesicle system formulation (V4), which provided the highest active substance accumulation in the skin, were selected for in vivo studies. In vivo studies, xylen-induced ear edema model was established on Sprague-Dawley rats. The edema-reduction capacities of F24, V4, commercial gel product clinically used for actinic keratosis treatment, and placebo formulations were evaluated using various parameters. It was observed that the V4 formulation showed superiority in the area under the curve (AUC) and ear weight parameters, while the F24 formulation demonstrated advantages over the commercial product in AUC, ear weight, and edema inhibition parameters. It was concluded that the F24 and V4 formulations could be alternative formulations to the commercial gel preparation.