Talaşlı imalat yapan bir işletmede risklerin analizi ve değerlendirilmesi
Analysis and assessment of risks about a company which machining
- Tez No: 268085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM HABALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, Talaşlı imalat yapan bir işletmede, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı açısından tehlike yaratan kaynakların ya da tehlikeli durumların tespit edilmesidir. Bu tehlikelerin taşıdıkları risklerin değerlendirilerek, risk giderme sürecinde makine/ donanım, bireysel ve çevresel faktörler üzerinde çalışmaları hedeflemektedir.Talaşlı imalat yapan işletmelerin İş sağlığı ve güvenliği açısından, daha güvenilir bir hale getirilebilmesi için kazalar olmadan önce risk analizi yapılması gerekmektedir.OHSAS 18001, İş sağlığı ve güvenliği sisteminin amacı; işletmede çalışanların ve yönetimin ölüme, yaralanmaya ve diğer kayıplara sebebiyet vermemek için mevcut kaynakları tespit edip bunları tarif ederek, işletmenin sağlık ve güvenlik risklerini kontrol altında tutulmasını sağlamaktır. İş kazaları sonucu meydana gelebilecek ölüm, sakatlanma ve maddi hasar gibi unsurları ortadan kaldırmak için yapılması gerekli en temel unsurlardan biri risk değerlendirilmesidir.Bu çalışmada; Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesinde Talaşlı imalat yapan NACE A.Ş' de tehlikelerden meydana gelen risklerin analizi ve değerlendirilmesi işletme şartları dikkate alınarak, L Matrix (matris) Metodu ile yapılmıştır. Son olarak da elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.Risk değerlendirmesi sonucunda, Nace A.Ş'nin talaşlı imalat atölyesinde tehlikelerin ne olduğu, kaza olma olasılığı ile olası kazaların boyutu/büyüklüğü, mevcut önlemler ve riskleri önleme faaliyetleri belirtilmiştir. Ayrıca, risk değerlendirmesini kendi firmalarına uygulamak isteyen kişilere de yol gösterici bir uygulama hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine resources that create danger or in terms of occupational health and safety legulations. This study targets working on machinery/ equipment, individual and environmental factors during the process of risk elimination assessing of risk of these dangerous situations.To make machining workshops safer risk analysis is required in terms of occupational health and safety before accidents.The aim of OHSAS 18001, occupational health and safety system, is to keep under control the risk of health and safety of company determining and describing existing risk resources by management and workers to prevent the death, injury and other lost. To prevent death, injury and economical losses one of the elements that has to be assessed is to cary out risk analysis.This study has been carried out with L Matrix method by analyzing and assessing risks arising from the danger according with service conditions in NACE Co.As a result of risk assessment it has been determined that what hazards are existing in machining workshop of NACE Co. Probability size/magnitude of accidents and prevention measures of them have been determined. İt has also been aimed that people who want to apply this assesment to their own company will be guided.