Ankara'daki mobilya ve dekorasyon işletmelerinin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
The problems encountered by the furniture and decoration firm in Ankara and their solution proposal
- Tez No: 268889
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada; Ankara'da bulunan mobilya ve dekorasyon firmalarının hangi alanlarda çalıştığı ve ne gibi problemlerle karşılaştığına yönelik mevcut durumun saptanması ve tespit edilen problemlerin çözümüne katkı sağlayacak önerilerin getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Ankara'da tesadüfi olarak seçilen 51 adet işletmeye `araştırma anketi' uygulanmıştır. Bu anketlerden 24 tanesi Siteler bölgesindeki işletmelerde, 27 tanesi de Çankaya bölgesindeki işletmelerde yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, mobilya ve dekorasyon firmalarının temel sorunları, hammadde yetersizliği, hammaddelerde ve üretimde standartların olmaması, teknolojik yeniliklere ulaşamama, tasarımlarda çoğunlukla katalog ve internetteki sitelerde bulunan ürünlerin taklit edilmesi, siparişe bağlı işlerde düzenli bir üretim planlamasının yapılamaması, yaratıcı ve üretken elemanların eksikliği ve yetersizliği, etkili tanıtım için kaynak ayrılamaması, kriz ortamı nedeniyle mali açıdankarşılaşılan sorunlar saptanmıştır. Sonuç olarak, güncel çalışma koşullarına uygun ve özgün tasarımlar; dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeler, beğeniler göz önüne alınarak yapılmalı, araştırma ve geliştirme birimleri kurulmalıdır. İletişim dünyasındaki gelişmeler, küçük işletmelerin büyük firmaları taklit ederek yaşamlarını sürdürmelerine neden olmaktadır. Bunu önlemek için yasal düzenlemeler getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study; the aim is to determine in which fields the furniture and decoration firms work and what kind of problems they encounter and after determining the problem the purpose is to bring solution proposals to the problems that the sector is faced with. With this purpose, a ?research survey? was made within 51 randomly chosen businesses in Ankara. 24 of these surveys were made in businesses at the region of Siteler and 27 were made within the region of Çankaya. According to the results of the survey the main problems of the furniture and decoration firms consists of insufficiency of raw materials, the fact that there is no standard for raw materials and production, difficulty in reaching technological developments, the fact that most of the designs are being copied from catalogues or the internet, no production plans are being made for works that are made by order, insufficiency and deficiency of creative and productive personnel, insufficient resources for effective advertising and finally the financial problems that are caused by the economical crisis. As a result, appropriate contemporary working conditions and the developments in our country and the world should be considered with the general likings in designs when actualizing these works, also research and development units must be established. The developments in the communication world help small firms to continue the race amongst the big firms by imitating their products. Legal arrangements should be made to prevent this.