Bilişsel süreç yaklaşımı ile sosyal beceri öğretimi
Teaching social skills via cognitive process approach
  1. Tez No: 269278
  2. Yazar: VOLKAN KULİKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde sosyal beceri eğitimine gereksinim duyan çocuklar için hazırlanan bir sosyal beceri öğretim programı açıklanmaya çalışılmıştır. Sosyal beceri öğretiminin bu çocuklar için önemi ve öğretimde benimsenen bilişsel süreç yaklaşımı ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Öncelikle sosyal yeterlilik ve sosyal beceri tanımları, sosyal beceri öğretimini etkileyen faktörler açıklanarak sosyal beceri öğretim yöntemleri anlatılmıştır. Ayrıca otistik çocuklarda gözlenen sosyal beceri yetersizliklerinin nedenleri açıklanarak konu ile ilgili yapılan çalışmaların sonuçlarına yer verilmiştir. Diğer bölümlerde ise yapılan sosyal beceri eğitim programın kullanımına yönelik bilgiler verilmiş, benzer çalışmaların bulguları temel alınarak yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis prepared for children who need of a social skills curriculum is explained. For these children the importance of teaching social skills and education adopted cognitive process approach are explained in detail. First of all, definitions of social competence and social skills, the factors affecting the teaching of social skills and social skills training methods have been described. Also explained the reasons for lack of social skills to observed in autistic children and the results of relevant studies are given. In other sections, informations are given for the use of the social skills training program, based on the findings of similar studies have been interpreted.