Surfaktantların çözünürleştirme gücü üzerine polimerlerin etkisi
The effect of polymers on the solubilization power of surfactants
  1. Tez No: 269604
  2. Yazar: TUĞBA SEKBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Misel oluşumu ile ilişkili olan surfaktantların önemli özelliklerinden birisi çözünürleştirmedir. Çözünürleştirme termodinamik bakımdan kararlı isotropik bir çözelti oluşturmak üzere bir maddenin çözücüdeki surfaktant miselleriyle tersinir etkileşimi de bulunarak istemli bir şekilde çözündürülmesi olarak tanımlanabilir. Çözünürleştirme gücü surfaktantın strüktürüne, çözünürleştirilen maddenin strüktürüne, elektrolit etkisine, monomerik organik katkı maddelerinin etkisine bağlıdır.Bu çalışmada sodyum dodesil sülfat çözünürleştirmesi üzerine polimerik organik katkı maddelerinin, sıcaklığın ve polar ve polar olmayan çözünürleştirilen madde etkileri incelenmiştir.Polar ve polar olmayan maddelerin sodyum dodesil sülfat çözeltisindeki çözünürlüğü türbidimetrik yöntemle tayin edildi. Doyma noktası aşıldığında, ortamdaki fazla çözünen maddenin emülsiyonlaştığı ve bundan dolayı da çözeltinin gittikçe daha çok bulanık hale geldiği hususu çözünürlük kriteri olarak varsayıldı.Genel olarak, polar bileşikler için çözünürleştirme gücü polar olmayan bileşikler için bulunan değerlerden daha büyüktür. Çünkü miselin yüzeyinde iç kısmındakinden daha büyük hacim bulunur. İyonik surfaktantlar için sıcaklıktaki artış genellikle hem polar hem de apolar çözündürülen maddeler için çözünürleştirme derecesinde artışa sebep olur. Bunun nedeni de muhtemelen termal düzensizlikteki artışın miselde sebep olduğu hacimsel büyümedir.Sodyum dodesil sülfatın sulu çözeltisine polivinil pirolidin ve polioksi etilen glikolün ilave edilmesi polar ve apolar çözünürleştirilen maddeler için çözünürleştirmeyi artırır.
Özet (Çeviri)
One of the important properties of surfactants that is directly related to micelle formation is solubilization. Solubilization may be defined as the spontaneous dissolving of a substances by reversibly interaction with the micelles of a surfactant in a solvent to form a thermodynami cally stable isotropic solution. Solubilizing power depends on structure of the surfactant, structure of the solubilizate, effect of electrolyte, effect of monomeric organic aditives.In this study the effect of polimeric organic additives, effect of temperature and effect of polar and nonpolar solubilizate on the solubilization of the sodium dodecyl sulfate solutions.The solubility of polar and nonpolar organic substances in sodyum dodecyl sulfate solutions. Was determined by a turbidimetric method. It was assumed as a criterion of solubility that as the suturation point is exceed. The excess oil is emulsifged and the solution therefore became increasingly turbid.In general, solubilization power is greater for polar solubilizates than for nonpolar ones because of the lager volume available at the surface of the micelle than in the interion. For ionic surfactants an increase in temperature generally results in an increase in the extent of solubilization for both polar and nonpolar solubilizates, passibly because increased thermal aqitation increases the space available for solubilization in the micelle.The addition of polyvinyl pyrolidine and polyoxyethylene glycols to aqueous solutions of sodium dodecyl sulfate icreased their solubilization power for the polar and nonpolar solubilizates.