Türk deniz alanları ve bu alanlardaki Ulusal ve Uluslararası Hukuk uygulamaları
National and International Law applications of the Turkish sea areas
  1. Tez No: 270893
  2. Yazar: CEMHAN KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
XIX. yüzyılın başlarından itibaren, gelişen dünya ile deniz ticaretinin önemi artmıştır. II. Dünya Savaşı sonrasında ise dünya devletlerinin sayısında bir artış olmuştur. Yeni düzende, devletler arasında denizlerin kullanımı hakkında kuralların belirlenmesi için Birleşmiş Milletler sistemi içinde 1958 ve 1982 yıllarında iki adet Sözleşme imzalanmıştır.Sözleşmelerdeki bazı maddeleri kendi yararına bulmadığı için, Türkiye bu Sözleşmeleri imzalamamıştır. Buna karşın yaptığı bazı uygulamalarda, Sözleşmelerde yararına gördüğü bazı hususları kullanmıştır.1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ve Uluslararası Hukuk ile Türk Kanunları ve Hukuk Sistemi arasında bir takım uyuşmazlıklar vardır. Bu uyuşmazlıkların çözümü için Türk Hukuk Sisteminin ve Türkiye'nin taraf olduğu diğer Uluslararası Sözleşmelerin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.Bu çalışmada resmi ilgililere denizde karşılaşacakları çeşitli durumlara karşın Türk Hukuk Sistemi ile Uluslararası Hukuk arasında bir köprü kurabilmeleri için referanslar verilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the begining of the XIX th century, The importance of sea trade with the developing world has increased. After World War II, it happened an increase in the number of the countries of the world. In the new system, to set the rules about the use of the seas between the states in United Nation System, two conventions signed in 1958 and 1982.Türkiye did not find some clauses of the conventions to its own benefit thats way Türkiye did not sign these conventions. On the other hand it used some clauses from the convantions in its laws.There are some disagreements between the 1982 United Nations Convention on the Law of the Sea and Turkish Laws and Turkish Legal System. For the solution of this conflict, Turkish Legal System and the other agreements which Türkiye signed before, has to be known really very well.The purpose of this study is to establish a bridge between the Turkish Legal System and International Legal System and show a path to the official authorities for some cases which they can meet on the sea.