Türkiye'de çevre politikasının dönüşümü: 1980-2006
The conversion of environmental policy in Turkey between the years 1980-2006
- Tez No: 271341
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Hazırlanan bu tezde, Türkiye'de 1980-2006 yılları arasında uygulanan çevre politikaları ve bu politikalarda yaşanan dönüşüm incelenmeye çalışılmıştır. 1982 Anayasa'sında doğrudan çevreyle ilgili bir maddeye yer verilmiş ve herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu ifade edilmiştir. Başta 1983 yılında çıkarılan Çevre Kanunu olmak üzere çevre ile ilgili düzenleme yapan birçok kanun ve yönetmelik çıkarılmış, kalkınma planlarında çevre ile ilgili önemli düzenlemelere yer verilmiştir. Yapılan düzenlemeler incelendiğinde önceleri sadece kirliliği giderici politikalar benimsenirken, zaman içinde kirliliği önleyici ve sürdürülebilir kalkınma anlayışına uygun politikaların benimsendiği görülmektedir. Özellikle 2006 yılında çıkarılan 5491 sayılı yeni Çevre Kanunu bir dönüm noktası olmuştur. Kanunda sürdürülebilir kalkınma kavramının tanımı yapılmış ve önemi vurgulanmıştır. Ayrıca yine bu kanunla ceza müeyyideleri arttırılmış ve caydırıcı hale getirilmiştir. Ulusal alanda yapılan bu düzenlemelerin yanı sıra, uluslararası alanda da çevreyle ilgili birçok anlaşmaya taraf olunmuş ve bazı düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan tüm bu çalışmalardan çevre politikalarıyla ilgili olumlu bir değişimin yaşandığı görülmektedir. Ancak politika belirlemede sağlanan bu başarının politikaların hayata geçirilmesinde de yaşandığını söylemek pek mümkün değildir. Uygulamada birçok aksaklık yaşanmaktadır. Alınan kararlar ve hazırlanan düzenlemeler uygulamaya aktarılmalıdır. Çevreyi korumak için devlet, ilgili kurum kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmelidirler.Anahtar Kelimeler1.Çevre2.Çevre Politikası3.Çevre Kirliliği4.Sürdürülebilir Kalkınma5.Çevre ve Orman Bakanlığı
Özet (Çeviri)
Prepared this thesis, environmental policies carried out between the years 1980-2006 and the changes of these policies are analysed. In 1982 constitation, there is an article of a law about environment. In this article it is explained that everybody have to have a right to live in haelty environment. After that, in 1983 environment law was which is the first major attemp on environment health, was made. Following this, there was many legal arrangements about environment, such as laws, regulations and improvement plans were made. When the regulations are investigated, firstly there were policies only in order to only to get rid of pollution. Later, preventing policies are appropriated. The new environment law which can be considered as a milestone was made 2006 was explained the concept of sustainable development. This law increased the criminal sanction. Having being made this national arrangements Turkey was involved in many international agreements and also tried to create necessary agrements. All of these agreements which realized recently shows that positive alteration was formed. However, this succes in determining policy haven?t been put into practice. Decisions taken and arrangenments prepared should be realized despite difficulties in practice. As a result, for protecting the environment, the govermnet, interested instituons and civil society have to take their responsibility.Key Words1.Habitat2.Environmental Policy3.Environmental Pollution4.Sustainable Development5.Ministry of The Environment and Forestry