Performance evaluation of Turkish mutual funds: Market timing and persistence analysis
Türk yatırım fonlarının performans değerlemesi: Piyasa zamanlaması ve devamlılık analizi
  1. Tez No: 273963
  2. Yazar: ELNUR ABBASOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YÜKSEL MERMOD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sermaye piyasasının aktif katılımcıları olarak tanınan yatırım fonları 1960`lardan beri finans bilim dalında birçok akademik araştırmacının ilgisini kazanmıştır. Yatırım fonlarının hızla büyümesi sebebiyle doğru performans değerlemesi konusuna büyük önem verilmiştir. Türk yatırım fonlarının performans ölçülmesi yönünde birçok akademik çalışma yapılmasına rağmen, onlardan çok az bir kısmı fon yöneticilerinin piyasa zamanlaması, başka bir deyişle piyasa hareketinin başarılı şekilde tahmin etmesi kabiliyetinin ölçülmesi, ve Türk yatırım fonlarının performans devamlılığının araştırılması üzerine odaklanmıştır.Tezin amacı Türk yatırım fonu yöneticilerinin piyasa zamanlaması yeteneğinin ve Türk yatırım fonlarının kısa dönemde devamlılığının incelenmesini hedeflemektedir. Türk yatırım fonu yöneticilerinin piyasa hareketini tahmin etmekte başarılı olup olmadığını ve piyasa zamanlaması kabiliyetinin fonların yüksek getiri kazanmasına ne kadar etki sağladığını araştırmak amacıyla, Treynor ve Mazuy`un karesel değişkenli modeli ve Henrikkson ve Merton`un kukla değişkenli modeli uygulanmıştır. Boyut, PD/DD oranı ve kısa-dönemli getiri gibi piyasa anomalilerini açıklayabildiği farzedildiği için, kısa dönemli performans devamlılığının incelenmesi için Carhart`ın 4-faktörlü modeli kullanılmıştır.Sonuçlar, Türk yatırım fonu yöneticilerinin olağanüstü getiri kazanmalarında ve en üst sınıfta kalmalarında piyasa zamanlaması kabiliyetinin önemli rol oynadığı fikrini ileri sürüyor. Ancak, moment faktörünün fon ilave getirisini açıklama başarısızlığı, Türk yatırım fonlarının kısa dönemde performans devamlılığı sergilemediği anlamına geliyor.
Özet (Çeviri)
As active participants of the capital market, mutual funds gained great attention of academic researchers in the field of finance since 1960?s. With the drastic growth of mutual funds, increasing emphasis has been placed on the question of proper performance evaluation. Although there are a number of academic studies devoted to measuring performance of Turkish mutual funds, few of them focused on the issue of assessment of fund managers? market timing ability that is successfully forecasting the market movements, and analysis of persistence in performance of Turkish mutual funds.Our research aims to analyze timing ability of Turkish fund managers and to investigate whether persistence phenomenon exists in the Turkish mutual fund universe for the short-term period. In order to explore whether mutual fund managers were successful in forecasting the market movement and how much did the timing ability have impact on earning higher returns, we employed Treynor and Mazuy?s model with the quadratic variable and Henriksson and Merton?s model with the dummy variable. Testing of performance persistence in the short-run was implemented through application of Carhart?s 4-factor model, since it was assumed to capture market anomalies like size, ME/BE ratio and short-term past return.The results imply that market prediction skill of Turkish mutual fund managers played an important role in earning abnormal returns and staying in the top rank. However, failure of momentum factor to explain the fund excess returns suggested that Turkish mutual funds did not exhibit performance persistence in the short-run.