Kant'ta bilgimizin kaynağı eleştirisi ve temellendirilmesi
The criticism of the source of knowledge in the philosophy of Kant and its foundation
- Tez No: 274102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KILLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Saf Aklın Eleştirisi'nin yayınlanmasıyla birlikte birkaç yıl içerisinde Kant, kendi çağının bilinen en yenilikçi filozoflarından birisi olarak kabul edildi. Kesinlikle bu, onu tüm zamanların en önemli filozoflarından biri haline getirdi. Kant, ayrıca Aydınlanma geleneğinin de en önemli filozoflarından biri olarak kabul edilir. Kendi felsefesi içerisinde Görgücülük ile Akılcılık'ı birleştirmeye çalışmış, bilginin evrensel, zorunlu ve genel-geçer olabilmesi için, hem akla hem deneye dayanması gerektiğini vurgulamıştır.Tezin ana meselesi, özellikle Kant'ın eleştirel felsefesinde bilginin kaynağı problemini açığa çıkartmaktır. Kant, bilginin görü ve kavramdan oluşan iki kaynağı olduğunu söyleyerek, görü ve kavramların tüm bilgimizin öğelerini oluşturduğunu belirtmektedir. Ayrıca, Kant bilginin sınırlılığına dikkat çekmiş ve bu doğrultuda da metafiziği eleştirmiştir. Bu bağlamda Kant, fenomen ve numen ayrımı yaparak, sadece fenomenler alanının bilgisine sahip olunabilineceğini, numen alanının bilgisine ise asla sahip olunamayacağını ifade etmiştir. Böylelikle bilgi, Kant tarafından fenomenler alanıyla sınırlandırılmıştır. Fenomenler alanının bilgisi hususunda ise, Kant kategoriler kavramını geliştirir. Kant'ın bilim anlayışında fenomenler alanı ile sınırlı tutulan bilgi, kategoriler aracılığıyla mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within a few years of the publication of his Critique of Pure Reason, Kant was recognized by his contemporaries as one of the seminal philosophers of modern times ? indeed as one of the great phlisophers of all time. Kant is known as one of the leading philosophers of the Age of Enlightenment. Kant tried to reconcile empiricism with rationalism. He emphasized that knowledge must be reasonable and based on experience.The main concern of the thesis is to expose the specifically the problem of the source of knowledge in the critical philosophy of Kant. Kant stated that a knowledge has two sources; springing from intuition and concept. He indicated that intuition and concept establish our all knowledge. Moreover, he drew attention to the boundaries of the knowledge and he criticized traditional metaphysics in this context. Within the light of this framework Kant, separating phenomen and noumen indicated that it is possible know merely phenomenon, not noumenon. Therefore, in Kant's point of view, knowledge is limited by the phenomenon. As regards to phenomenal issues, Kant enhanced the concept of categories. In Kant's understanding of science, knowledge limited by phenomenal matters can be possible via categories.