Elektronik ticaret uygulamasının stok yönetimi boyutunda analizi ve bir uygulama
Size analysis and an application of electronic commerce application in inventory management
- Tez No: 274211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bilgi paylaşımında ve üretiminde büyük imkanlar sunan internetin, tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanması ve toplumun tüm kesiminde bilgisayar kullanmanın çağın gereği olduğu bilincinin oluşmasıyla oluşan süreçte, internet üzerinden ticaret yaygınlaşmış ve ?Elektronik Ticaret? (E-Ticaret) kavramları daha fazla duyulmaya başlanmıştır.Ürün ve hizmetlerin üretim, satış, tanıtım, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılması olan e-ticaret geleneksel yapıları önemli ölçüde etkilenmiştir.İnternet teknolojisindeki hızlı gelişmeler sonucunda ortaya çıkan sanal mağaza uygulamalarıyla işletmeler elektronik ortamda; bilgisayardan otomobile, kitaptan yiyeceğe birçok ürünü doğrudan tüketiciye ulaştırmaya başlamışlardır.Bu çalışmanın ilk bölümünde ticaret ve e-ticaret, ikinci bölümde stok ve stok yönetimi, üçüncü bölümde e-ticaret uygulamalarında stok yönetimi, son bölümde elektronik ticaret yapan firmalar üzerine bir anket çalışması yapılmıştır.Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the conscious of using the computers as a requirement of the age and common usage of internet which supplies great opportunities for information sharing and production trade via internet has become widespread and the terms of e- commerce have started to be heard.Production of goods and services, sales, advertising, insurance, distribution, and payment transactions through computer networks is making e-commerce has a major impact on traditional structures.As a result of rapid developments in Internet technology, emerging business applications on virtual store electronically, from automobiles to computers, books, food items, many products have begun to reach consumers directly.The first chapter of this study is aboutthe commerce and e-commerce the, second chapter is about of stock and inventory management, the third cheptor is about the of e-commerce applications, inventory management, the final chepter is aboutIn the conclusion a general evalvation is made.