İlköğretim fen ve teknoloji dersi öğretim programına ilişkin öğretmen görüşleri (Erzincan İli örneği)
The views of the teachers about being applied of the elementary education science and technology curriculum (The example of the city of Erzincan)
  1. Tez No: 274363
  2. Yazar: AYLA BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; ilköğretim 6.sınıf fen ve teknoloji öğretim programınınuygulamasında fen ve teknoloji öğretmenlerinin görüşlerini tespit etmektir. Bu araştırmada,tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2007-2008 eğitim öğretim yılında,Erzincan ili ve ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan 111 fen ve teknolojiöğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracının içerik geçerliliği ve anket maddelerininamaca uygunluğu uzman görüşlerine göre belirlenmiştir.Anket maddeleri program geliştirme ve fen konusundaki uzmanlarca tartışılmış vebazı anket maddeleri anketten çıkartılarak ankete son şekli verilmiştir. Araştırmacı tarafındangeliştirilen anketin güvenirliliğini belirlemek için Cronbach Alfa güvenirlik katsayısıhesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucu geliştirilen anket 0.96 oranında güvenilir bulunmuştur.Araştırmanın problem cümlesi ve alt problemlerine ilişkin olarak fen ve teknolojiöğretmenlerinden toplanan veriler, SPSS (Statistical Packet For The Social Science) istatistikprogramı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan fen ve teknoloji öğretmenlerineait kişisel bilgilerle ilgili olarak frekans (f) ve yüzde (%) değerleri hesaplanmıştır. Eğitimprogramının öğeleri için hazırlanan her bir madde için aritmetik ortalama ( X ), standartsapma ( S ), t-testi, varyans analizi hesaplanmıştır.Araştırma sonunda, üniteler için önerilen sürenin yetersizliği ve etkinliklerin maliyetiyüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine the troubles faced by science andtechnology teachers in the course of carrying out science and technology curriculums in theelementary 6. class. This research is in the scanning model of learning the views of teachers.In the academic year of 2007-2008, 111 science and technology teachers who are working inErzincan and its towns? elementary schools took part in this research. The content validity ofthe means of data collection and the convenience of the items of inquiry to the aim weredetermined according to the views of experts.The items of inquiry were discussed by the experts in the field of programdevelopment and science, and by removing some items from the inquiry, last shape was givento the inquiry. To determine the reliability of the inquiry which was developed by theresearcher, Cronbach Alfa reliability quotient was calculated. The inquiry developedaccording to the calculations was found reliable in the proportion of 0.96.The datas collected by science and technology teachers according to the troublesentence of the research and the rest problems were analyzed by using SPSS (StatisticalPacket For The Social Science) statics programme. Concerning the personel information ofthe science and technology teachers who took part in the research, frequency (f) andpercentage (%) values were calculated. Arithmetic mean ( X ), standard deviation (S), t testand variance analysis were calculated for every item which was prepared for the componentsof education program.In the end of research, the inadequacy of the time suggested for the units and the costof the activities were found on the high side.